چه زمانی نیاز به پیوند استخوان قبل از ایمپلنت دندان داریم؟

450

یکی از بهترین روش های جایگزینی دندان از دست رفته کاشت ایمپلنت است که می تواند برای یک یا چند دندان و یا همه ی دندان ها جایگزین شود. ایمپلنت از یک پیچ تیتانیوم شکل تشکیل شده است که در استخوان فک کاشته می شود و به مرور زمان، استخوان با رشد خود اطراف پیچ را می گیرد و آن را در جای خود محکم نگه می دارد. همان طور که متوجه شدید، ایمپلنت نیازمند حمایت است و باید بستری فراهم شود که در جای خود بماند. این بستر حمایتگر استخوان فکی با توده ی استخوانی مناسب است.

طبیعتا تمامی ما خواستار بهترین روش های برای جایگزینی دندان از دست رفته هستیم و ایمپلنت در صدر این راه و روش ها قرار می گیرد. اما اگر از بنیه ی استخوانی خوبی بهره مند نباشیم چه؟ آیا باید قید این روش را زد؟ آیا باید به دنبال روش های جایگزینی بی دندانی دیگر رفت؟

مسئله ای که حائز اهمیت است، این است که برای برخی بیماران که استخوان های فکشان مناسب کاشت ایمپلنت نیست، می توان از پیوند زدن استخوان استفاده کرد و با تقویت استخوان ها و افزودن مقدار استخوان موجود در توده ی استخوانی، آن را برای کاشت ایمپلنت در آن آماده کرد.

پیوند استخوان فرایندی است که طی آن بر مقدار توده ی استخوانی که از دست رفته است یا کاهش پیدا کرده و نیاز به حمایت دارد، افزوده می شود. بافت استخوان پیوند زده شده می تواند از هر جای بدن گرفته شود و یا حتی ممکن است استخوان مصنوعی باشد.

در مقاله ی پیش رو، هر آنچه که باید درباره ی پیوند استخوان قبل از ایمپلنت دندان بدانید، آورده شده است. می توانید با خواندن این مقاله به سوال های خود درباره ی چرایی پیوند استخوان و چگونگی انجام فرایند جواب دهید.

پیوند استخوان فک چیست؟

راه های مختلفی برای انجام پیوند استخوان فک وجود دارد اما همه ی آن ها مشمول یک فرایند اساسی هستند و آن عبارت است از:

جراح یا دندان پزشک با ایجاد یک برش کوچک به استخوان فک شما می رسد و مواد پیوند را که می توانند استخوان خود فرد و یا استخوان مصنوعی باشند، در محل درست خود جایگذاری می کند.

معمولا پیوند استخوان فک برای افرادی مورد نیاز است که یک یا چند دندان خود را مدت زیادی از دست داده اند و یا از بیماری های لثه رنج می برند. زیرا که هر دو مورد می توانند سبب تحلیل استخوان فک شوند.

انواع پیوند استخوان برای کاشت ایمپلنت

 • اتوگرفت: در این نوع پیوند استخوان، استخوان مورد نیاز برای پیوند از بدن خود فرد برداشته می شود که می تواند لگن یا فک و بخش های دیگر باشد.
 • الوگرفت: در این نوع فرایند پیوند، استخوان از شخص دیگری گرفته می شود و به استخوان فک فرد مورد نظر پیوند زده می شود.
 • زنوگرفت: در این نوع پیوند استخوان، محتوای پیوند از گونه ی دیگر مثل گاو و یا خوک گرفته می شود.
 • الوپلاست: در این نوع روش پیوند استخوان، بافت پیوند زده شده از مواد ساخته شده در آزمایشگاه تشکیل می شود و این مواد می توانند کلسیم فسفات یا کلسیم سدیم فسفوسیلیکات (بیوگلس) باشند.
بهترین پیوند استخوان

چه کسانی برای انجام فرایند پیوند استخوان فک کاندید می شوند؟

دلایل متعدیدی وجود دارند که شما را برای پیوند استخوان فک پیش از کاشت ایمپلنت مناسب می دانند و آن ها شامل موارد زیر هستند:

ایمپلنت برای دندان های از دست رفته

یکی از معمول ترین گروه هایی که از روش پیوند استخوان فک استفاده می کنند، افرادی هستند که کاندید ایمپلنت برای دندان های از دست رفته هستند. در این روش استخوان تحلیل رفته با پیوند استخوان تقویت می شود و بستر مناسبی برای ایمپلنت مهیا می کند.

بیماری های لثه و دندان از دست رفته

حتی اگر متقاضی کاشت ایمپلنت نباشید، اما فردی باشید که دندان های خود را از دست داده است و از بیماری های لثه ای رنج می برد، ممکن است برای تقویت بخش های از دست رفته ی استخوان به علت بیماری های لثه ای و از دست رفتن دندان ها، مجبور شوید از پیوند استخوان استفاده کنید.

تحلیل رفتن استخوان می تواند تاثیرات بدی بر دندان ها کناری و بافت لثه بگذارد. تقویت استخوان از تحلیل رفتن پیش رونده ی آن جلوگیری می کند. این مسئله سبب حفظ باقی دندان ها و تاثیر نگذاشتن بر بافت لثه می شود. اگر از این مسائل پیشگیری نشود ممکن است آسیب های جبران ناپذیری به فرد وارد شود و حتی ممکن است مشکلات قلبی نیز دامن گیر فرد شوند.

تحلیل استخوان

کاندیدهای دیگر برای پیوند استخوان فک افرادی هستند که ظاهر آن ها با تحلیل استخوان تحت تاثیر قرار گرفته و پیرتر از سن واقعی خود به نظر می رسند. تحلیل رفتن استخوان فک می تواند صورت فرد را باریک تر و کوتاه تر از حالت طبیعی آن نشان دهد. اگر تحلیل رفتگی استخوان متعلق به فک پایین باشد، فک بالا نسبت به پایین بیشتر بیرون می زند و با نداشتن استخوان های سالم و قوی، لب ها و لثه ها شکل طبیعی خود را از دست می دهند و پوست نیز چروکیده تر به نظر می آید. تحلیل رفتن استخوان فک بیشتر در بالغین مسن و افراد کهنسال دیده می شود، زیرا ریسک ابتلا به استئوپروز (پوکی استخوان) با افزایش سن بالاتر می رود.

اما تنها افراد مسن نیستند که به این مشکل دچار می شوند. افرادی که از بهداشت دهان و دندان مناسب برخوردار نیستند و یا دچار آسیب و حمله می شوند هم نیازمند پیوند استخوان شوند.

پیوند استخوان دندان

آیا پیوند استخوان فک فرایندی دردناک است؟

در پیوند استخوان فکی که بافت استخوانی از بدن خود فرد برداشته نمی شود، درد متوسط و نسبتا کمی وجود دارد. پیش از انجام فرایند جراحی، بی حسی زده می شود و در طول انجام فرایند شما هیچ دردی حس نمی کنید تا بی حسی از بین برود. معمولا درد پس از از بین رفتن بی حسی با داروهای مسکن بدون نیاز به تجویز نسخه قابل تحمل است و مشکل خاصی ایجاد نمی کند. ممکن است در صورت لزوم برخی داروهای مسکن قوی تر که نیازمند نسخه هستند تجویز شوند. میزان اذیت شدن شما و یا ناراحتی که بعد از جراحی حس می کنید به عمیق جراحی انجام شده بستگی دارد و بهبودی کامل معمولا طی چند هفته حاصل می شود.

اما اگر جراحی پیوند استخوان انجام شده بر روی شما از نوع اتوگرفت باشد (بافت استخوانی از بدن خود شما گرفته می شود)، بهبودی دردناک تر و طولانی تر خواهد بود. زیرا دو محل جراحی وجود دارد، یکی محلی که از آن پیوند گرفته می شود و دوم محلی که در آن پیوند قرار داده می شود.

بهبود بعد از پیوند استخوان

آمادگی های لازم برای جراحی پیوند استخوان فک کدام اند؟

برای آماده شدن جهت جراحی پیوند فک نیازی نیست اقدامات خاصی انجام دهید، تنها به چک لیست زیر توجه کنید:

 • از خوردن و نوشیدن هر چیزی در ۸ تا ۱۲ ساعت پیش از جراحی بپرهیزید. این مسئله برای نوع بی حسی که می گیرید ضروری است.
 • لیست تمام داروهایی که مصرف می کنید را به دندان پزشک خود تحویل دهید، بالاخص رقیق کننده های خونی را، زیرا این مسئله در حین جراحی از اهمیت بالایی برخوردار است، مثلا ممکن است خونریزی در جراحی افزایش یابد.
 • تمهیدات بازگشت به خانه را از پیش مهیا سازید و بهتر است همراه داشته باشید.

مراحل فرایند جراحی پیوند استخوان فک به چه شکل است؟

 • پیش از انجام فرایند جراحی پیوند استخوان فک، به بیمار بی حسی داده می شود و طی انجام جراحی علائم حیاتی فرد پیوسته مانیتور می شوند.
 • تکنسین بخش مورد نظر را برای جراحی پاکیزه می کند و آن را شست و شو می دهد.
 • جراح برش کوچکی در لثه ی شما ایجاد می کند تا برای جایگذاری بافت استخوان پیوند، بستر مناسبی ایجاد کند.
 • جراح مواد استخوانی مورد نظر را در دو طرف استخوانی که قرار است تقویت شود قرار می دهد.
 • بافت پیوند زده شده با مواد خاصی در جای خود محکم می شود. این ماده می تواند یک چسب نامحلول باشد.
 • سپس برش داده شده در لثه بخیه زده می شود.
 • پس از انجام جراحی به مرحله ی ریکاوری وارد می شود. معمولا اکثر مواقع زمانی که جراحی انجام می شود می توانید به خانه برگردید، فقط بهتر است همراه داشته باشید و از رانندگی کردن بپرهیزید. ممکن است فرایند بهبودی و آماده شدن برای کاشت ایمپلنت حدود ۶ ماه هم طول بکشید. دندان پزشک شما مراقبت های لازم را به شما گوش زد می کند و با رعایت آن ها می توانید مدت زمان درد و بهبودی را کاهش و در عین حال میزان موفقیت را افزایش دهید.
فرایند جراحی پیوند استخوان فک

انواع روش های جراحی پیوند استخوان فک

سه روش جراح پیوند استخوان فک موجود است که هر کدام از آن ها در شرایط خاصی به کار گرفته می شوند.

لیفت سینوسی (sinus lift)

در این روش کف سینوس ها بالاتر برده می شود و با این کار ارتفاع استخوان فک بالایی بیشتر می شود و می تواند ایمپلنت را ساپورت کند.

افزایش ریج (افزایش ضخامت تیغه استخوانی یا ridge expansion)

در این روش استخوان فک را به دو بخش بیرونی و درونی تقسیم می کنند و مواد پیوند استخوان را درون آن قرار می دهند تا استخوان جدید به وجود بیاید. در نتیجه استخوان پهن تر می شود و می تواند ایمپلنت را حمایت کند.

انحراف استخوان زدایی (distraction osteogenesis)

این فرایند با تبدیل کردن یک استخوان کوتاه تر به استخوان بلندتر با بریدن آن به دو بخش انجام می شود. به آهستگی دو بخش جدا شده از هم فاصله داده می شوند و بین آن ها استخوان جدید تشکیل می شود.

حفظ کردن ریج آلوئولار یا سوکت (Alveolar ridge preservation or socket preservation)

این روش جراحی احتمال از دست رفتن و تحلیل رفتن استخوان را کاهش می دهد و این کار را با قرار دادن جایگزین استخوان در یک غشاء و جایگذاری آن بلافصله بعد از کشیدن دندان در محل خالی شده است.

در کلینیک دندان پزشکی دکتر نیکزاد از جراحی های خود اطمینان داشته باشید.

مراقبت های بعد از انجام جراحی پیوند استخوان فک چیست؟

لحظه ای که مطب دندان پزشک را ترک می کنید، احتمالا یک گاز بر روی محل جراحی پک شده است. دستورات مورد نیاز برای تعویض گاز به دقت داده خواهد شد و همچنین ممکن است برای شما انتی بیوتیک تجویز شود. در صورت نیاز داروهای ضد درد نیز تجویز خواهند شد.

سایر مراقبت های مورد نیاز پس از انجام جراحی شامل موارد زیر هستند:

 • از کمپرس سرد برای کاهش درد در روزهای اول و دوم استفاده کنید.
 • مصرف مواد غذایی نرم شده و در صورت لزوم له و آسیاب شده در روزهای اول پس از جراحی توصیه شده است.
 • هنگام خوابیدن بهتر است زیر سر خود را اندکی بالاتر بگذارید تا از خونریزی و جمع شدن خون در محل جراحی پیشگیری شود.

در روزهایی اولیه پس از جراحی باید از انجام کارهای زیر خودداری کنید:

 • سعی کنید سوپ های داغ و نوشیدنی گرم مثل قهوه ی گرم نخورید.
 • از خوردن مواد غذایی ترد و سفت بپرهیزید، موادی مثل اجیل و چیپس.
 • از انجام هر گونه فعالیت فیزیکی که ممکن است به محل جراحی آسیب برساند بپرهیزید.

پس از یک هفته یا حدودا یک هفته ی بعد از جراحی، درد گنگ محل جراحی کاهش پیدا کرده و جای آن را به یک حالت معذب بودن ناچیز می دهد. خود شما هم احساس می کنید که بهتر شده اید و این بهبودی کاملا مشهود است.

همچنین در ادامه می توانید مقاله ی راهکارهایی برای مراقبت بعد از ایمپلنت دندان در وب سایت دکتر نیک زاد دیدن فرمایید .

منبع : sdperio

ممکن است شما دوست داشته باشید
10 نظرات
 1. شیرین سلمانی می گوید

  با سلام آقای دکتر از کجا بفمیم ایمپلنت برای ما جواب میده یا نه و استخوان انرا پس نمیزنه

  1. دکتر محمد نیک‌ زاد می گوید

   سلام
   معمولا تمام عوامل منفی پس زننده از قبل توسط پزشک بررسی میشه و بعد اقدام میشه.
   ولی بهر حال با وجود تمام شرایط گاهی بندرت حدود ۲ درصد ناشناخته ایمپلنت پس زده میشه.
   و این درصد قابل چشم پوشی است

 2. معصومه سلیمانی می گوید

  سلام هزینه پیوند استخوان فک چقدر میشه؟

  1. دکتر محمد نیک‌ زاد می گوید

   سلام
   نرخ ثابتی نداره و بستگی به نوع پودر و مقدار آن و وسعت و سختی کار داره

 3. شکری می گوید

  سلام آقای دکتر ببخشید سوالم اینه که عوارض تزریق پودر استخوان چی هست

  1. دکتر محمد نیک‌ زاد می گوید

   سلام
   معمولا واکنش های التابی و آلرژیک ولی کوتاه مدت است و خیلی جدی نیست

 4. شهابی پور می گوید

  سلام ببخشید میشه بگید شما از چه پودر استخوانی استفاده می کنید

  1. دکتر محمد نیک‌ زاد می گوید

   سلام. معمولا سنتتیک مثل زینو گرفت

 5. وحیدی می گوید

  در ایمپلنت فوری هم از پودر استخوان استفاده میشه یا حتما باید دوره نقاهت طی بشه تا پیچ ایمپلنت جوش بخوره؟

  1. دکتر محمد نیک‌ زاد می گوید

   سلام
   بستگی داره اگه لازم بشه در همان زمان جراحی اول تزریق میشه و گاهی به مرحله ی بعدی موکول میشه🙏🏻

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.