مراحل قالبگیری برای روکش دندان مرحله به مرحله

47

دندان پزشکی نسبت به سال های گذشته پیشرفت های بسیاری کرده است. این پیشرفت ها هم در زمینه ی درمان و هم در زمینه ی زیبایی بوده است. برخی از روش های درمانی در زیبایی نیز موثر هستند و یا برخی از روش های موجود در دندان پزشکی زیبایی تاثیرات درمانی نیز دارند. یکی از این روش ها روکش دندان است. روکش دندان یکی از روش های معمول و مرسوم در دندان پزشکی زیبایی است که نقش محافظتی و درمانی نیز برای دندان های شما دارد.

روکش دندان فرایندی است که در یک جلسه نمی توان از آن بهره برد. برخی تکنیک ها در دندان پزشکی نیازمند جلسات متعدد و آماده سازی های خاصی است. روکش دندان نیز این گونه است. روکش دندان یا کراون یک پوشش کامل است که بر روی همه ی وجه های دندان شما قرار می گیرد و آن را می پوشاند. جنس روکش دندانی بسیار شبیه به دندان طبیعی است و از نظر زیبایی مشکلی برای شما ایجاد نمی کند.

روکش دندان برای دندان هایی استفاده می شود که آسیب دیدگی های شدیدی دارند. همان طور که گفته شد، برای جایگذاری روکش دندان، نیاز به فرایندهایی برای آماده سازی روکش و آماده شدن خودتان دارید. یکی از این فرایندها قالبگیری روکش دندان است. این پروسه مراحلی دارد که آگاهی داشتن درباره ی آن برای کسانی که کاندید روکش دندان هستند باعث آرامش خیال است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی مراحل قالبگیری روکش دندان با ما همراه باشید، در این مقاله به بررسی آن می پرازیم.

آشنایی با روکش دندان

شاید در ابتدا از خود سوال کنید که روکش دندان چیست. روکش دندان یک پوشش سحطی است که بر روی دندان می نشیند. این پوشش برخلاف ونیر دندان، تمامی سطوح دندان را می پوشاند و شبیه به یک کلاهک عمل می کند. جنس روکش دندانی می تواند متفاوت باشد.

انواع مختلف روکش دندانی

 • پرسلن
 • سرامیک
 • زیرکونیا
 • فلز
 • رزین کامپوزیت
 • ترکیبی از برخی از مواد (مثلا می تواند از جنس پرسلنی باشد که به فلز متصل شده است.)

برای آشنایی بیشتر با روکش های زیرکونیا مقاله ی روکش های زیرکونیا نسبت به روکش های معمولی Pfm چه مزایایی دارند؟ در وب سایت دکتر نیکزاد را مطالعه فرمایید.

مواردی که دندان پزشک شما برای انتخاب نوع روکش در نظر می گیرد عبارت اند از؛

 • محل دندان شما
 • چه مقدار از دندان هنگام لبخند زدن مشخص می شود.
 • محل بافت لثه ی شما
 • عملکردی که دندان مورد نظر دارد.
 • چه مقدار از دندان طبیعی شما باقیمانده است.
 • رنگ دندان های کناری

البته که در کنار تمامی موارد فوق، نظر شخصی شما نیز اهمیت دارد و در نهایت این شما هستید که نظر نهایی را می دهید.

چه کسانی به روکش نیاز دارند؟

اگر شرایط زیر را دارا باشید ممکن است نیاز به روکش دندانی پیدا کنید؛

 • در صورتی که حفره ی بزرگی در دندان شما وجود داشته باشد.
 • دندان هایی که به شدت پوسیده شده اند و آسیب دیده اند.
 • دندان هایی که دیواره ی نازکی دارند و بسیار ضعیف هستند.
 • دندان های شکسته و لب پریده شده.
 • دندان هایی که بخش زیادی از آن ها پر شده است.

همچنین کسانی که عصب کشی دندان بر روی ریشه های دندان خود انجام می دهند نیز، نیازمند روکش هستند. زیرا در این موارد دندان بیش از اندازه نازک می شود و نیازمند پشتیبانی است.

کراون یا روکش همچنین در مواردی که از بریج های دندانی و یا ایمپلنت استفاده می کنید نیز، کاربرد دارد و همان دندان مصنوعی است که بر روی پایه های مخصوصی قرار می گیرد.

روکش دندان چیست

فرایند جایگذاری روکش دندان

جایگذاری روکش دندان نیازمند مراحلی است که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم؛

آماده سازی دندان

پس از این که مشخص شد که دندان شما نیازمند روکش دندانی بر روی آن است، دندان پزشک باید دندان شما را تراش دهد. زیرا قرارگیری روکش بر روی روکش دندانی نیازمند اعمال تغییراتی بر روی دندان شماست. بنابراین دندان پزشک دندان شما را اندکی می تراشد تا جا برای قرارگیری روکش بر روی آن باز شود. بعد از انجام این تغییرات دندان شما برای همیشه نیازمند روکش بر روی خود خواهد بود. زیرا دیواره ی آن نسبت به قبل نیز نازک تر شده است و باید توسط روکش حفاظت شود.

قالبگیری

بعد از آماده شدن دندان ها، باید از دندان شما قالب گرفته شود. هنگامی که از دندان قالب گرفته شد، این قالب به آزمایشگاه فرستاده می شود و از جنس مورد نظر برای دندان شما روکش مخصوص خودتان ساخته می شود. معمولا یک تا دو هفته بین جلسه ی اول و دوم فاصله می افتد.

جایگذاری

بعد از این که روکش مخصوص شما آماده شد، دندان شما آماده ی قرارگیری روکش بر روی آن است. برای این منظور از یک چسب خاص و قوی برای چسباندن روکش بر روی دندان استفاده می شود. سپس راحت بودن و مناسب بودن روکش بر روی دندان تست می شود. معمولا برای آزمایش این کار، از جویدن دندان بر روی کاربن استفاده می شود.

نصب روکش دندان

مراحل قالبگیری روکش دندان

قالبگیری دندان مراحل مختلفی دارد که مرحله به مرحله ی آن را در ادامه توضیح می دهیم. دو روش برای قالبگیری دندان جهت ساخت روکش وجود دارد.

قالبگیری به روش سنتی

دندان پزشکان برای قالب گرفتن از دندان های شما از مواد قالب گیری استفاده می کنند. این ماده معمولا گچ یا خمیر نامیده می شود و قابل شکل دهی و شکل گیری است.

مراحل قالبگیری به روش سنتی شامل مواردی است که در ادامه آورده شده اند.

۱. دندان آماده شده شسته می شود و سپس خشک می شود.

برای این که از دندان آماده شده قالب تهیه شود، در ابتدا باید دندان شما عاری از هر گونه آلودگی باشد.

۲.سپس یک نوار بین دندان شما و لثه قرار می گیرد تا این فاصله حفظ شود.

برای اینکه قالبگیری دقیق انجام شود، دندان شما باید از لثه جدا شود. با قرار دادن این نوار، دندان در دسترس دندان پزشک قرار می گیرد. بعد از انجام کار این نوار از دور دندان شما جدا می شود.

۳.ماده ی قالبگیری بر روی دندان قرار می گیرد.

یک ماده ی سبک وزن که قابلیت شکل گیری دارد، بر روی دندان شا قرار می گیرد و مانند یک دستگاه کپی، یک قالب مشخص و دقیق از دندان شما می گیرد.

۴.سینی ماده ی سخت در داخل دهان قرار می گیرد.

یک سینی پر از ماده‌ی سخت در داخل دهان شما قرار می گیرد که با فشردن فک بالا و پایین بر روی یک دیگر برای چند دقیقه، قالب گیری تکمیل می شود. سپس مواد مختلف قالبگیری سبک و سنگین به یکدیگر متصل می شوند و در جای خود محکم می شوند.

۵.قالب آماده است.

سپس قالب آماده شده از دهان شما خارج می شود و به آزمایشگاه فرستاده می شود.

قالب گرفته شده چگونه مورد استفاده قرار می گیرد؟

 • قالب آماده شده به آزمایشگاه فرستاده می شود و پر از گچ می شود تا از آن برای ساخت روکش استفاده شود.
 • از آنجایی که قالب از دندان شما و از دندان های کناری آن گرفته شده است، روکش متناسب برای دندان شما ساخته می شود.
 • معمولا به مدت یک تا دو هفته طول می کشد تا روکش دندان برای شما مهیا شود. در نوبت بعدی مراجعه به دندان پزشک، روکش بر روی دندان شما قرار داده می شود.

قالب‌های نوری دندان (‌اوپتیکال)

برخی از دندان پزشکان امکاناتی دارند که می توانند به وسیله ی آن ها قالب های نوری یا اوپتیکال بگیرند. این قالب ها دیجیتالی گرفته می شوند و مانند روش سنتی نیستند. در این روش هیچ ماده ی قالب گیری استفاده نمی شود. در واقع تصاویر در این مورد توسط اسکنر گرفته می شوند. در این روش یک پودر بر روی دندان ها قرار می گیرد و نور را انعکاس می دهد. این پودر به تصویربرداری دوربین کمک می کند.

در این روش معمولا اسکن گرفته شده از دندان مخصوص به آزمایشگاه فرستاده می شود. سپس آزمایشگاه روکش مخصوص را می سازد و به دندان پزشک ارسال می کند.

در برخی از کشورها، در همان روزی که اسکن از دندان گرفته می شود، روکش ساخته شده و بر روی دندان قرار می گیرد. در این صورت، نیازی به گذاشتن روکش موقتی بر روی دندان تا جلسه ی بعد نیست. همان روز دندان آماده شده و در همان روز بر روی آن، یک روکش قرار می گیرد. در این صورت تمام مراحل بین دو تا چهار ساعت طول می کشد.

قالب‌های نوری دندان

روکش موقتی

همان طور که گفته شد برای جایگذاری روکش دندان بر روی آن، نیازمند اعمال تغییراتی بر روی دندان هستیم. در این صورت دندان شما اندکی تراشیده می شود. این تراشیده شدن مینای دندان می تواند در دندان ایجاد حساسیت کند. حساسیت ایجاد شده در دندان تا زمانی که روکش بر روی آن قرار می گیرد، می تواند ایجاد ناراحتی کند. برای کاستن این ناراحتی، بر روی دندان تراشیده و دستکاری شده، یک روکش موقتی قرار می گیرد. این روش موقتی در جلسه ی بعد پیش از قرار گرفتن روکش بر روی دندان، برداشته می شود.

مراقبت‌های بعد از جایگذاری روکش بر روی دندان

هنگامی که کراون و یا روکش بر روی دندان شما قرار گرفت، مراقبت از آن اهمیت پیدا می کند. برای این که روکش دندانی خود را سالم و بادوام نگه دارید، باید موارد زیر را رعایت کنید؛

 • بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید. باید به طور منظم و پیوسته، حداقل روزی دو بار مسواک بزنید. مسواک زدن باید به شیوه ی درست باشد و از مسواک مناسب نیز استفاده کنید. هم چنین سعی کنید حداقل روزی یک بار از نخ دندان استفاده کنید. هنگام نخ دندان کشیدن به روکش، سعی کنید آن را به سمت پایین کشیده و سپس از بین دندان ها آزاد کنید، نه این که به سمت بالا بکشید.
 • از خوردن مواد غذایی سخت بپرهیزید. مواد سخت علاوه بر آسیب به روکش دندان می تواند به دندان های دیگر شما نیز آسیب برساند. همچنین از جویدن اشیاء سخت بپرهیزید. مثلا ته مداد را به دندان نگیرید. مخصوصا اگر روکش از جنس پرسلن دارید، بیشتر این نکته را رعایت کنید.
 • در صورتی که به بروکسیسم یا دندان قروچه مبتلا هستید، سعی کنید به روانشناس یا روان پزشک مراجعه کنید و مشکل خود را درمان کنید. همچنین اگر در خواب دندان قروچه می کنید، سعی کنید از محافظ شبانه یا نایت گارد استفاده کنید.
 • سیگار نکشید. مصرف سیگار و دخانیات می تواند جریان خون را به لثه ها کاهش دهد و بیماری التهابی لثه برای شما ایجاد کند. چنین مشکلی می تواند به دندان و سپس روکش شما آسیب برساند.
 • نوشیدنی های رنگی کمتری مصرف کنید. اگر روکش شما کامپوزیت باشد، می تواند رنگ بگیرد و تغییر رنگ دهد.
 • از خوردن نوشیدنی های الکلی بپرهیزید. الکل می تواند بر ماده ‌ی چسبنده ی روکش بر دندان تاثیر بگذارد و آن را از بین ببرد.
 • از دهانشویه های حاوی الکل استفاده نکنید. الکل موجود در دهانشویه می تواند به روکش و ماده ی چسبنده ی موجود در آن آسیب برساند.
مراقبت از روکش دندان

عوارض احتمالی روکش دندان

اگر از روکش دندانی استفاده می کنید، ممکن است به مشکلات زیر دچار شوید؛

 • ممکن است دندان‌های شما حساس شوند. حساس شدن دندان روکش شده غیر طبیعی نیست. ممکن است در روزهای اول، دندان روکش شده نسبت به سردی و گرمی حساسیت بیشتری نشان دهد. سعی کنید از خوردن مواد غذایی بسیار سرد و بسیار گرم بپرهیزید.
 • ممکن است روکش دندان لب پریده شود و یا شکسته شود. سعی کنید مواردی را که به حفظ روکش دندان کمک می کند، به خوبی رعایت کنید و از خوردن مواد غذایی سخت بپرهیزید.
 • ممکن است روکش دندان شل شود و یا از روی دندان جدا شود. در صورتی که چنین اتفاقی افتاده بلافاصله به دندان پزشک مراجعه کنید.
 • ممکن است نسبت به روکش دندانی حساسیت نشان دهید. این حساسیت می تواند نسبت به ماده ی چسبنده نیز باشد.
 • ممکن است در صورت رعایت نکردن نکات بهداشتی دچار بیماری التهابی لثه شوید.

برای دریافت مشاوره و دریافت سؤال بیشتر، با کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر محمد نیکزاد تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱۲۲۰۸۱۹۰۲

منبع: animated-teeth

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.