تا چند سال بعد از کشیدن دندان می توان ایمپلنت کرد؟

244

روزانه تعداد زیادی از افراد به دلایل مختلف دندان های خود را از دست می دهند. دلایلی که می تواند به از دست دادن شما منجر شود، طیف وسیعی را شامل می شود. این دلایل می تواند عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و یا حتی بروز یک حادثه باشد که بر اثر آن به دندان شما به میزانی آسیب برسد که شما راهی جز کشیدن آن نداشته باشید. همان طور که می دانیم از دست دادن دندان فارغ از تاثیر آن بر زیبایی قابلیت ایجاد چالش های دیگری در زندگی روزمره شخص را نیز دارد. همه این مسائل دست به دست یکدیگر داده که پس از این اتفاق اکثر افراد به فکر جبران آن افتاده و سعی کنند در سریع ترین حالت ممکن این مشکل را برطرف کنند. ولی باید گفت که دلایل مختلفی می تواند شریط را به گونه ای رقم بزند که این موضوع به تاخیر افتاده و در نتیجه زمان زیادی برای برطرف کردن این مشکل نسبت به زمانی که به وجود آمده است گذشته باشد. وقتی از جبران از دست دندان صحبت می کنیم یکی از گزینه هایی که قطع به یقین مطرح می شود و به ذهن افراد می رسد، ایمپلنت است. اینجا سوال اساسی این است که چه زمانی بهترین بازه برای ایمپلنت است؟ به طور کلی مبحث زمان به چه میزانی در استفاده از ایمپلنت تاثیرگذار است؟ دیگر سوالی که برای تعداد زیادی از افراد به وجود می آید این است که تا چند سال بعد از کشیدن دندان می توان ایمپلنت کرد؟ برای پاسخ دادن به تمام این سوال ها ابتدا باید مروری بر ایمپلنت و چگونگی روند دریافت آن داشته باشیم. اگر شما نیز در این باره کنجکاو هستید و سوال هایی پیرامون ایمپلنت در ذهن خود دارید، پیشنهاد می کنیم تا انتها همراه ما باشید.

 

 ایمپلنت چیست؟

از دست دادن دندان می تواند جویدن شما را با مشکل مواجه کرده و روی شکل ظاهری صورت تاثیر بگذارد. همچنین این مشکل می تواند بر اعتماد به نفس افراد نسبت به لبخندشان تاثیر منفی گذاشته و پدیده زیبای لبخند را برای آن ها تلخ کند. در این مواقع اگر تصمیم شما بر این باشد که دندان از دست داده را جایگزین کنید، ممکن است دندان پزشک شما، دندان ساختگی را به شما پیشنهاد دهد که با یک ایمپلنت دندانی به استخوان فک و یا کنار آن متصل می شود. ایمپلنت دندانی یک ریشه برای دندان ساختگی است که در طی یک جراحی در استخوان فک شما قرار می گیرد. این روند به طور معمول ممکن است چندین ماه به طول بیانجامد. در این مدت استخوان اطراف ایمپلنت رشد کرده و ایمپلنت را احاطه کرده و آن را ایمن می کند. پس از اطمینان از اینکه این روند به خوبی پیش رفته و ایمن بودن ایمپلنت، دندان ساختگی که برای شما آماده شده است به وسیله یک واسطه به ایمپلنت متصل شده و فضای خالی به وجود آمده را به طور کامل پر می کند. یکی از مسائلی که می تواند در این روند بسیار تاثیرگذار باشد وضعیت استخوان های فک شماست. میزان استحکام استخوان فک شما و شرایط آن می تواند باعث ایجاد یک سری از چالش ها در مسیر دریافت ایمپلنت شما شود. اصولا روند نصب ایمپلنت دندان به دو صورت انجام می پذیرد که دندان پزشک شما پس از معاینه و بررسی دقیق وضعیت محل موردنظر و چگونگی وضعیت استخوان فک برای اینکه چه روشی بهترین انتخاب نسبت به شرایط شما برای نصب ایمپلنت است تصمیم می گیرد. در ذیل توضیحی مختصر راجع به این روش ها می دهیم.

عوارض بی دندانی

درون استخوان ( Endosteal )

می توان گفت که این روش شایع ترین روش ایمپلنت دندانی است. این مدل ایمپلنت که شبیه پیچ های کوچک می باشد اصولا از موادی تهیه می شود که کاملا برای بدن ایمن بوده و باعث بروز مشکلی نمی شود. یکی از رایج ترین متریال هایی که می توانیم از آن نام ببریم تیتانیوم است. این نوع ایمپلنت را جراح به صورت عمیق درون استخوان فک قرار می دهد تا کارکردی شبیه به ریشه دندان داشته باشد. باید گفت که یک ایمپلنت می تواند اصطلاحا به عنوان یک لنگر برای یک و یا چند دندان استفاده شود.

 روی استخوان ( Subperiosteal )

این مدل از ایمپلنت زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که میزان کافی استخوان فک سالم برای پشتیبانی ایمپلنت درون استخوانی وجود نداشته باشد. این نوع از ایمپلنت به جای درون استخوان در واقع در زیر لثه قرار گرفته ولی در استخوان فک حفر نمی شود. این ایمپلنت بالا و یا روی استخوان قرار گرفته و درون آن نمی رود.

قبل از پاسخ دادن به سوال اصلی مربوط به بازه زمانی و میزان نقش آن بر روی دریافت ایمپلنت، لازم است که مروری بر روند نصب آن و دریافت دندان جایگزین  و همچنین بازه زمانی که این روند طول می کشد داشته باشیم.

روش نصب ایمپلنت

روند نصب ایمپلنت

برای شروع باید گفت که به طور کلی روند دریافت و نصب ایمپلنت دندانی می تواند یک بازه زمانی سه تا نه ماهه به طول بیانجامد که متغیرهای زیادی بر روی میزان دقیق آن می توان تاثیرگذار باشد. در طول این مدت شما با جراح و متخصصین دندان در ارتباط بوده تا از موفقیت آمیز بودن این روند اطمینان حاصل کنند.

ارزیابی

مرحله اولی که شما با آن رو به رو می شوید، مرحله ارزیابی است. در این مرحله دندان، لثه و استخوان های فک شما مورد ارزیابی قرار می گیرد. علیرغم اینکه به میزان اهمیت وضعیت استخوان های فک و میزان استحکام آن اشاره کردیم باید بگوییم که وضعیت سلامت لثه شما نیز در این روند بی تاثیر نبوده و باید از سالم بودن آن اطمینان حاصل شود تا از هر گونه بیماری پریودنتال عاری باشد. همچنین اگر استخوان های فک شما میزان زیادی نازک و یا نرم باشد، ممکن است قبل از شروع به شما پیوند استخوان و یا راه حل های دیگری پیشنهاد شود. برای مشخص شدن ابعاد و نوع روندی که در پیش است باید میزان و تعداد دندان هایی که ایمپلنت را برای آن ها در نظر دارید نیز بررسی شود. در مرحله آخر هم متخصص تصمیم می گیرد که در طول جراحی چه روشی بهترین  راه حل برای به حداقل رساندن درد شماست. حال ممکن است بی حس کننده موضعی انتخاب شود و یا حتی بیهوشی.

مراحل کاشت ایمپلنت

جای گذاری ایمپلنت

اگر شما بخواهید ایمپلنت درون استخوانی و یا Endosteal دریافت کنید مراحل جای گذاری آن به شرح زیر است :

  • در مرحله اول جراح لثه شما را شکافته تا استخوان فک که در زیر آن قرار دارد نمایان شود.
  • در مرحله بعد جراح یک سوراخ عمیق در این استخوان حفر کرده تا بتواند ایمپلنت را در آن جای گذاری کند.
  • در مرحله نهایی نیز اگر شما انتخاب کنید متخصص می تواند با هدف زیبایی یک ساختار دندانی موقت و قابل جا به جایی را روی این سوراخ قرار دهد تا در طول مدتی که دندان دائم خود را دریافت می کنید این مسئله برای شما آزاردهنده نباشد.

حال اگر این روش برای شما مناسب نباشد و صلاحدید جراح حاکی از این باشد که بهتر است با توجه به وضعیت لثه و استخوان فک شما از نوع Subperiosteal استفاده شود، در مرحله دوم دیگر نیازی به حفر استخوان فک شما نیست. فارغ از ین که شما از کدام نوع ایمپلنت استفاده می کنید باید انتظار مقداری ناراحتی و ورم را در ناحیه موردنظر داشته باشید. این روند ممکن است تا چند روز به طول انجامیده ولی به طور معمول افراد می توانند بعد از یک روز به زندگی روزمره خود بازگردند.

ادغام استخوانی

زمانی که ایمپلنت دندانی در دهان شما جای گذاری می شود بین دو تا شش ماه طول می کشد تا به میزان کافی و ایمن استخوان های اطراف آن رشد کرده و آن را احاطه کنند. به این مرحله اصطلاحا ( Osseointegration ) گفته می شود. در این مرحله استخوان طبیعی فک شما قدرت خود را بازیابی کرده و اطراف ایمپلنت رشد می کند و در نهایت موجب می شود که ایمپلنت به صورت محکم در جای خود تثبیت شده و بتواند به عنوان ریشه دندان کارایی داشته باشد.

نصب تکیه گاه

در این مرحله یک ساختار فلزی که Abutment نام دارد روی ایمپلنت نصب شده و به آن اضافه می شود. ممکن است متخصص این مرحله را در یک جلسه کوتاه پس از مرحله گذشته انجام دهد. این تکیه گاه در واقع دندان جایگزین شما را به ایمپلنت متصل می کند. در این مرحله ممکن است جراح نیاز داشته باشد پس از تزریق بی حس کننده موضعی میزان از لثه را بشکافد تا بافتی که در طول این زمان رشد کرده و روی ایمپلنت را پوشانده از بین ببرد. سپس هیلینگ کپ ( Healing cap ) از ایمپلنت جدا شده و این تکیه گاه به آن اضافه می شود. معمولا ممکن چند هفته طول بکشد تا لثه بعد از این روند سلامت خود را به طور کامل بازیابی کند.

جای گذاری دندان

به محض اینکه دندان پزشک شما اطمینان حاصل کند که تمام این روند به خوبی طی شده و شما آماده هستید، شروع به قالب گیری ایمپلنت دندان و یا دندان های شما می کند. پس از قالب گیری مشخصات دقیق به لابراتور ارسال شده تا دندان شما آماده شود. حال این دندان می تواند دائم و یا موقت باشد. نوع موقت آن بدین صورت است که شما این قابلیت را دارید که آن را مثلا برای نظافت روزانه جا به جا کنید. نوع دائم نیز همانطور که از نامش پیداست به صورت دائمی در دهان شما قرار می گیرد. پس از آماده شدن دندان یا دندان ها، متخصص آن ها را به ایمپلنت وصل کرده و اطمینان حاصل می کند که این دندان برای شما مناسب بوده و نسبت به آن احساس رضایت دارید. لازم به ذکر است که اگر بعد از انجام این مرحله احساس ناراحتی زیاد داشتید باید با دندان پزشکتان مشورت کنید. چند نوع از این علائم را در ذیل برای شما ذکر می کنیم :

  • ناراحتی متداوم
  • درد شدید
  • خون ریزی
  • ورم
  • جویدن نامساوی و آزاردهنده

باید به شما این اطمینان را بدهیم که دندان جدید شما کاملا حس دندان های طبیعی شما را دارد. همانند دندان های طبیعی خودتان باید آن ها را نظافت کرده و از مسواک و نخ دندان استفاده کنید. همانطور که اشاره کردیم برای نظافت آن نیازی نیست از مواد خاص و متفاوتی استفاده کرده و می توانید همانند دندان های طبیعی تان با آن برخورد کنید.

مراحل نصب ایمپلنت دندان

بازه زمانی دریافت ایمپلنت

حالا که با ایمپلنت بیشتر آشنا شدیم و روند دریافت آن را مرور کردیم زمان آن است که جواب این سوال را بدهیم که تا چند سال بعد از کشیدن دندان می توان ایمپلنت کرد؟ برای جواب به این سوال باید بگوییم که عوامل متعددی می تواند بر روی موفقیت آمیز بودن روند دریافت ایمپلنت تاثیرگذار باشد و ممکن است در این روند با چالش هایی رو به رو شویم. باید گفت که به طور کلی نرخ موفقیت دریافت و نصب ایمپلنت بالا بوده و درصد کمی از آن ها ممکن است با چالش رو به رو شوند. طبق آمار فقط بین پنج تا ده درصد این روند، می تواند ناموفق باشد. همانطور که اشاره کردیم یکی از عواملی که به صورت میانی بر روی موفقیت آمیز بودن ایمپلنت تاثیر می گذارد وضعیت استخوانی فرد موردنظر است. این مسئله اهمیت بسیاری دارد که شما تا چه مدت زمانی قادر به دریافت ایمپلنت هستید و آیا وضعیت استخوان فک شما به صورتی است که روند نصب ایمپلنت موفقیت آمیز باشد و یا خیر. به طور کلی اگر شرایط شما مناسب باشد جراح همزمان با کشیدن دندان ایمپلنت را نیز جای گذاری می کند. در غیر این صورت اصولا پس از گذشت دو تا سه ماه از کشیدن دندان معمولا بهترین زمان برای دریافت ایمپلنت است. پس در واقع می توانیم بگوییم با اینکه برای دریافت ایمپلنت یک بازه زمانی طلایی وجود دارد ولی با گذر از این زمان این امر برای شما غیرممکن نشده و شما می توانید بسته به داشتن شرایط مناسب اقدام به دریافت ایمپلنت دندانی کنید. پس در نظر داشته باشید که اگر استخوان فک شما شرایط مناسب داشته باشد مهم نیست چند سال از زمانی که شما دندان خودتان را از دست داده اید گذشته باشید و شما می توانید با مراجعه به متخصصین مجرب و انجام مراحل پیش نیاز از موفقیت آمیز بودن این روند اطمینان حاصل کنید. لازم به ذکر است که این موفقیت صرفا به این عامل بستگی نداشته و عوامل دیگری نیز همچون وضعیت سلامت لثه، سلامت کلی فرد، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و… می تواند بر روی آن تاثیرگذار باشد.

ممنون که تا انتها همراه ما بودید. برای شما سلامتی و خنده را آرزومندیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.