درد، تورم و التهاب لثه بعد از ایمپلنت طبیعی است؟

154

ایمپلنت یکی از بهترین روش های جایگزین کردن دندان از دست رفته است. امروزه، یا وجود در دسترس بودن روشی چون ایمپلنت، کمتر کسی به سراغ روش های دیگر جایگزین کردن دندان نداشته ی خود می رود. دلایل بسیاری برای محبوب بودن این روش وجود دارد که می تواند هر کسی را قانع کند که این روش بهترین است.

برای کاشت ایمپلنت باید واجد شرایطی باشید که تعداد کمی از افراد متقاضی این فاکتورها را ندارند. تقریبا اکثر کسانی که برای کاشت ایمپلنت مراجعه می کنند، موفق به انجام این روش می شوند و البته که موفقیت روش ایمپلنت نیز درصد بسیار بالایی دارد. ایمپلنت مزایای بسیاری دارد که در صدر آن ها می توان به طبیعی بودن آن و نزدیک بودن عملکرد و فانکشن ایمپلنت به دندان های طبیعی است. حمایتی که ایمپلنت از لثه و استخوان می گیرد، آن را تبدیل به دندان جایگزین شده ی بی نظیری می کند که می تواند سال ها برای شما فعالیت کند و فوق العاده کاربردی باشد.

ایمپلنت شامل یک ریشه ی پیچ مانند معمولا از جنس تیتانیوم است که درون بافت استخوان قرار می گیرد و لثه بر روی آن بخیه زده می شود. مدتی به استخوان فرصت داده می شود تا اطراف ایمپلنت را بگیرد و آن را محکم در جای خود نگه دارد. همان طور که متوجه شدید، ایمپلنت نیازمند جراحی و ایجاد برش در لثه است. بنابراین لثه در این فرایند تحت تاثیر قرار می گیرد.

بعد از کاشت ایمپلنت رویدادهایی برای شما اتفاق می افتد که باید با آن ها آشنا باشید تا نگرانی رخ ندهد. این که با تکنیک آشنایی کافی داشته باشید، باعث می شود بی دلیل نگران نشوید و اضطراب نگیرید. لازمه ی بدون تنش گذراندن هر فرایندی در دندان پزشکی، داشتن اطلاعات کافی راجع به آن و آموزش دیدن درباره ی آن است. در این مقاله می خواهیم به درد، تورم و التهاب لثه بعد از کاشت ایمپلنت بپردازیم. آیا دردی که بعد از جراحی می کشید طبیعی است؟ آیا لثه به طور طبیعی ملتهب می شود و متورم می گردد؟ تا چه زمانی این اتفاق طبیعی قلمداد می شود و کی باید نگران باشیم و در راستای اصلاح آن قدم برداریم و البته که چه قدم هایی را باید برداریم! این مقاله را بادقت بخوانید و به سوالات بی شماری که ذهن شما را مشغول کرده است، پاسخ دهید.

احساس درد و ناراحتی بعد از کاشت ایمپلنت و انجام جراحی

طی جراحی کاشت ایمپلنت، دندان پزشک لثه ی شما را می شکافد و یک یا بیش از یک ریشه ی تیتانیومی را درون استخوان شما قرار می دهد. با این کار یک ریشه ی مصنوعی نقش ریشه ی از دست رفته ی دندان شما را بازی خواهد کرد. طی جراحی بی حسی دریافت خواهید کرد تا احساس درد نکنید و اذیت نشوید. معمولا بعد از چند روز درد دارید تا بهبودی حاصل شود، این درد با داروهای مسکن معمولی قابل کنترل است. اگر درد رو به افزایش باشد و بعد از مدت معین همچنان بهبودی حاصل نشود، باید به دندان پزشک مراجعه کنید.

به طور کلی جراحی کاشت ایمپلنت درد دارد؟

طی جراحی بی حسی موضعی دریافت خواهید کرد و دردی حس نمی کنید. در واقع جراحی ایمپلنت درد خاصی ندارد زیرا شما بی حس هستید. زمان ریکاوری بعد از کاشت ایمپلنت که بی حسی از بین رفته است ممکن است آزاردهنده باشد که به آن خواهیم پرداخت.

درد بعد از انجام جراحی ایمپلنت چگونه است؟

بعد از انجام جراحی کاشت ایمپلنت تا چند روز احساس درد خواهید داشت و این درد خیلی شدید نیست. درد در محل جراحی نسبت به سایر نواحی شدیدتر است و معمولا به محض از بین رفتن بی حسی موضعی محل جراحی آغاز می شود و ایجاد ناراحتی می کند. علائم دیگری که ممکن است بعد از جراحی ایمپلنت داشته باشید، خونریزی در محل جراحی، ورم و تورم لثه ها در محل جراحی و اطراف محل جراحی، کبودی اندک و درد فک است. این درد را می توانید با کمپرس سرد آرام کنید و از مسکن های بدون نیاز به تجویز نسخه استفاده کنید. در صورتی که درد شدت بیشتری داشته باشد و برای شما ایجاد آزار و ناراحتی بیش از حد کند، می توانید از مسکن های تجویزی نیز استفاده کنید.

جراحی کاشت ایمپلنت دندان

چه مدت درد کشیدن بعد از ایمپلنت می تواند طبیعی قلمداد شود؟

درد بعد از کاشت ایمپلنت می تواند یک هفته یا اندکی بیشتر طول بکشد. درد شدیدی که بعد از جراحی احساس می کنید معمولا یک تا دو روز بعد از جراحی برطرف می شود و می توانید این دو روز را دارو مصرف کنید. ۵ تا ۷ روز بعد از انجام جراحی درد با شدت کمتری بروز می کند و شدت آن بستگی به فعالیتی که می کنید، دارد. اگر این درد ادامه پیدا کرد برای بررسی های بیشتر باید به دندان پزشک مراجعه کنید.

اگر بیش از دو هفته درد دارم، چه کنم؟

در صورتی که درد ایمپلنت تا دو هفته بعد از جراحی ادامه دارد و رو به افزایش است، باید به دندان پزشکی مراجعه کنید. ممکن است مشکلاتی در روند جراحی ایجاد شده باشد و یا مسائل و مشکلات دیگری در حال وقوع باشند که بهتر است در اسرع وقت از آن ها پیشگیری به عمل آید و یا هر چه سریع تر رفع شوند. بیشتر دردهای جراحی ایمپلنت در یک تا دو هفته ی بعد از جراحی بهبود می یابند، برای آن دسته از افرادی که چنین اتفاقی نمی افتد، در صورت نبود عفونت، ایمپلنت به مدت ۳ تا ۶ ماه مورد بررسی قرار می گیرد تا به طور مناسب به استخوان متصل شود و مشکلی پیش نیاید. معمول ترین دلیلی که برای دردهای بیش از دو هفته در جراحی ایمپلنت در نظر گرفته می شوند، عفونت محل جراحی است. البته که چنین رخدادی با علائم همراه دیگری خود را نشان می دهد. به همین دلیل، اولین و مهم ترین قدمی که برای رفع دردهای بعد از دو هفته انجام می دهید، مراجعه به متخصص و دندان پزشک است.

تورم و التهاب لثه بعد از انجام جراحی کاشت ایمپلنت

کاشت ایمپلنت توسط یک فرایند جراحی انجام می شود. از همین رو بیماران بعد از انجام جراحی یک سری عوارض را تجربه می کنند که یکی از آن ها تورم لثه است.

تورم لثه بعد از جراحی کاشت ایمپلنت با چه شدتی بروز می کند؟

این مسئله که بیماران را برای میزان ورمی که تجربه خواهند کرد، آماده کنیم، کاری سخت و دشوار است. زیرا فرایند ریکاوری و بهبود یافتن هر فرد با فرد دیگر متفاوت است. برخی بیماران ممکن است میزان اندکی از تورم را تجربه کنند و این ورم شامل برجستگی در ناحیه ی جراحی به مقدار کم باشد. برخی دیگر از مراجعه کنندگان ممکن است به ورم های بسیار بزرگ که یک طرف صورت را درگیر می کنند دچار شوند. اما بیشتر بیماران تورمی بین این دو گروه را تجربه می کنند که شامل ورم در ناحیه ی جراحی و لثه های اطراف است که چند روز بعد از جراحی ادامه دارد و کم کم کاهش می یابد.

تورم لثه بعد از جراحی ایمپلنت تا چه مدت ادامه خواهد داشت؟

همان طور که گفته شد، ریکاور شدن بعد از انجام جراحی کاشت ایمپلنت برای هر بیمار با بیمار دیگر تفاوت می کند و ممکن برخی مدت طولانی تری تورم لثه را تجربه کنند و در برخی دیگر به سرعت برطرف شود. اما معمولا و به طور متوسط، تورم لثه برای بیماران به مدت یک هفته ادامه پیدا می کند. التهاب لثه معمولا در ۴۸ ساعت بعد از انجام جراحی کاشت ایمپلنت به حداکثر مقدار خود می رسد و سپس کاهش می یابد. معمولا ۵ تا ۷ روز بعد به کلی از بین می رود.

ورم لثه

چه مواردی به کاهش درد و تورم لثه بعد از جراحی کمک می کند؟

تورم و درد معمولا از علائم معمول و طبیعی همراه جراحی کاشت ایمپلنت هستند و بعد از مدتی از بین می روند. بنابراین نیازی به نگرانی نیست. اما لازم به ذکر است که تورم و التهاب معمولا ایجاد ناراحتی می کند و بیماران در صدد رفع این حالت بر می آیند. تورم می تواند در آرامش فرد، زیبایی ظاهری و راحتی او حین خوردن و نوشیدن تاثیر منفی بگذارد. درد نیز می تواند یکی از اصلی ترین عوامل ایجاد ناراحتی باشد.

برای رفع دید می توانید از مسکن ها استفاده کنید. قبل تر توضیحاتی راجع به کنترل درد داده شد. اما در رابطه با تورم و التهاب باید این نکته را بدانید که نمی توانید مانع ایجاد آن شوید. اما می توانید شدت التهاب را کاهش دهید. برای این کار می توانید از روش ها و راهکارهای زیر استفاده کنید؛

  • چندین بار در روز یک کمپرس سرد را روی لپ خود نزدیک به محل جراحی قرار دهید و به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه آن را در محل خود نگه دارید. کمپرس سرد می تواند یک حوله ی کوچک محتوی چند قطعه یخ باشد. این کار را چندین بار در روز برای ۴۸ ساعت اول بعد از جراحی انجام دهید. در کاهش التهاب و افزایش راحتی موثر است.
  • از داروهای ضد التهاب و مسکن بدون نیاز به تجویز نسخه استفاده کنید.
  • هنگام خواب، سر خود را اندکی از سطح همیشگی بالاتر نگه دارید.
  • از انجام فعالیت هایی که شامل بلند کردن وزنه ی سنگین، خم شدن و چنین کارهایی است بپرهیزید.
  • به اندازه ی کافی مایعات بنوشید.
  • تا زمانی که تورم و التهاب لثه ی شما کاهش می یابد، از مصرف نمک بپرهیزید و یا آن را به حداقل برسانید.

درد و التهابی که نشانه ی خطر هستند، کدامند؟

در ابتدا باید بررسی کنید که چه چیزی باعث التهاب شده است و علائم همراه درد و التهاب کدامند. مثلا ممکن است در اثر قرار گرفتن یک شی خارجی مثل غذا یا تکه های آیک جسم خارجی در محل ایمپلنت دندان، تورم و التهاب در حال ادامه پیدا کردن است. اما در مواردی که ذکر می کنیم باید به علائم خطر توجه کنید.

ایمپلنت می تواند در اثر شکست خوردن و یا بیماری های عفونی نیز لثه را دچار التهاب و درد کند. در این صورت علائم دیگری نیز همراه خود خواهد داشت. توجه داشته باشید که اکثر مواقع ایمپلنت و کاشت آن فرایندی موفقیت آمیز است و کم پیش می آید با شکست و یا مخاطرات همراه شود. اگر بعد از مدت های زیاد، با لمس محل جراحی احساس درد می کنید ممکن است ایمپلنت به خوبی در جای خود قرار نگرفته باشد، استخوان از دست رفته باشد و یا عفونت در محل جراحی ایجاد شده باشد. اگر از دخانیات مصرف می کنید، بیماری های التهابی لثه دارید، دیابتیک هستید و یا باکتری ها در دهان شما رشد کرده اند به احتمال قوی ایمپلنت در خطر عفونت بوده است.

یکی از مهم ترین عواملی که به شکست ایمپلنت و آسیب رسیدن به بافت لثه می انجامد، مصرف سیگار و تنباکو بلافاصله بعد از انجام جراحی است. در صورتی که دخانیات مصرف می کنید، تا زمانی که ایمپلنت شما بهبود نیافته است، آن را کنار بگذارید.

از علائمی که می توانند نشانه ی خطر باشند، بوی بد دهان (به صورتی که احساس عفونت در دهان شود)، تب، درد شدید و ضربان دار محل ایمپلنت، لق بودن و تکان خوردن افقی ایمپلنت، دیدن چرک و ترشحات چرکی و خونریزی از محل ایمپلنت بعد از بازه ی طبیعی را می توان نام برد. به این علائم توجه کنید و بلافاصله به دندان پزشکی مراجعه کنید.

توجه کنید که شکست ایمپلنت ممکن است زود هنگام و یا دیر هنگام باشد. در شکست زود هنگام کمتر از ۳ ماه بعد از انجام جراحی ایمپلنت از دست می رود و درد و تورم ادامه دار مشاهده می شوند اما در شکست دیرهنگام، ممکن است ایمپلنت تا یک سال هم در جای خود باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله ی آیا ممکن است ایمپلنت با شکست مواجه شود؟ را مطالعه فرمایید.

علل شکست ایمپلنت

سخن آخر این است که درد و تورم و التهاب بعد از جراحی کاشت ایمپلنت از علائم طبیعی و همراه این فرایند است. اما چیزی که حایز اهمیت است، شدت و مدت زمان ادامه پیدا کردن آن و روند رو به کاهش بودن این علائم است.

منبع: healthline

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.