ایمپلنت برای افرادی که تمام دندان های خود را از دست داده اند چگونه است؟

259

از دست دادن دندان ها اتفاق ناگواری است که برای هر کسی پیش بیاید، او را غمگین و ناراحت می کند. در گذشته راه های ایده آلی برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته نبود، اما امروزه راه های بسیاری برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته وجود دارد. اگر می خواهید دندان های از دست رفته را جایگزین کنید، بهتر است درباره ی تمامی روش های موجود تحقیق کنید و روشی را انتخاب کنید که برای شما بهترین نتیجه را به همراه دارد.

تقریبا کسی را پیدا نمی کنید که با واژه ی “ایمپلنت” آشنایی نداشته باشد. همه ی ما حداقل یک بار این نام را شنیده ایم. ایمپلنت یکی از معروف ترین و پرکاربردترین روش های جایگزینی دندان از دست رفته می باشد. این روش فوق العاده ی جایگزین کردن دندان از دست رفته، شامل یک ریشه ی پیچ مانند معمولا از جنس تیتانیوم است که از طریق جراحی درون استخوان فک بیمار قرار می گیرد و نقش ریشه ی دندان از دست رفته را ایفا می کند. سپس بر روی این ریشه یک پایه و روی آن پایه یک روکش قرار می گیرد.

تا اینجا دانستید که ایمپلنت درون استخوان جای می گیرد و شبیه به دندان طبیعی عمل می کند. بنابراین از تحلیل رفتن استخوان جلوگیری می کند و عملکرد دندان مصنوعی را بهبود می بخشد، زیرا از استحکام و قوام بیشتری برخوردار است. این روش برای کسانی که یک دندان و یا دو دندان خود را از دست داده اند، قابل تصور است. اما افرادی که همه ی دندان های خود را از دست داده اند چطور؟ آیا می توان از ایمپلنت برای آن ها هم استفاده کرد؟ در این صورت، آیا ایمپلنت برای آن ها مفید خواهد بود و کاربرد خوبی خواهد داشت؟ در غیر این صورت چه روش هایی می توانند برای جایگزین کردن تمام دندان های از دست رفته مناسب باشند؟ فواید و مضرات این روش ها کدامند؟

این ها سوالاتی هستند که احتمالا با به اتمام رساندن خواندن این مقاله، به آن ها جواب داده خواهد شد. با ما همراه باشید و به این سوالات پرتکرار پاسخ دهید.

مشکلات بی دندانی

یکی از مهم ترین مشکلاتی که نداشتن دندان برای فرد بی دندان ایجاد می کند، نقص در زیبایی اوست. دندان ها یکی از مهم ترین فاکتورهایی هستند که شما را زیبا نشان می دهند. در صورتی که یکی یا چند تا از دندان های شما اشکال و نقص ظاهری داشته باشند، در زیبایی چهره ی شما تاثیر زیادی خواهد گذاشت، حال فرض کنید که یک فرد بیشتر دندان های خود را از دست داده باشد؟! در این صورت اعتماد به نفس او برای حاضر شدن در جمع های خانوادگی، دوستانه و کاری کاهش پیدا می کند، حتی اگر این از دست دندان دندان در اثر کهولت سن باشد.

از آن جایی که دندان پزشکی پیشرفت های حیرت انگیزی داشته است، کمتر کسی را می بینید که بی دندان باقی بماند و راهی برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته ی خود نیابد.

عوارض بی دندانی

علاوه بر زیبایی که اولین مشکلی می باشد که به چشم می آید، مشکلات مهم تر و آزاردهنده تری نیز در پی از دست دادن دندان ها برای فرد به وجود می آیند. در ادامه به تعدادی از آن ها خواهیم پرداخت؛

 • اختلال در تکلم: تکلم عملی است که تحت تاثیر فرمان مغز و با همکاری زبان، لب ها و دندان ها و تارهای صوتی صورت می گیرد. اگر یکی از این اجزا دچار مشکل شوند، صحبت کردن فرد تحت تاثیر قرار می گیرد. مثلا در ادای بعضی کلمات و هجاها دچار مشکل خواهد شد و این در برقراری ارتباط اجتماعی فرد می تواند ایجاد مشکل کند.
 • اختلال در تغذیه: اولین مکان گوارش دهان است. دهان محل آغاز گوارش شیمیایی و مکانیکی مواد غذایی است و در صورتی که این مکان دچار مشکل شود، دستگاه گوارش نیز به مرور زمان دچار مشکل خواهد شد. یکی از مهم ترین دستگاه هایی که تحت تاثیر عملکرد دندان ها قرار دارد، دستگاه گوارش است.

ایمپلنت تمام دندان ها (full dental implants)

دندان های فک بالا یا پایین خود را با یک بریج کامل که بر روی ۴ یا ۶ ایمپلنت سوار می شود، جایگزین کنید. به این تکنیک all on four یا all on 6 (AO4 / AO6) می گویند.

این پدیده امکان پذیر است که یک بریج کامل و یا ده تا دوازده دندان را با چند ایمپلنت کاشته شده در فک، همزمان جایگزین کنید. این که چه تعداد ایمپلنت برای ساپورت بریج دندان شما لازم است، بستگی به فک بالا و پایین و شرایط فرد دارد. در بیشتر موارد از بریج بر روی ۶ ایمپلنت استفاده می شود.

همان طور که یک صندلی برای حفظ تعادل خود به پایه نیاز دارد و معمولا تعداد پایه های مورد نیاز آن ۴ عدد است، برای جایگذاری بریج متعادل در فک شما نیز، نیازمند ۴ یا بیشتر ایمپلنت هستیم.

ایمپلنت تمام دندان

عملکرد بریج بر روی ۴ ایمپلنت و یا بریج بر روی ۶ ایمپلنت چگونه است؟

برای جایگذاری بریج کامل بر روی یک فک (بالا یا پایین)، تعداد ایمپلنت های مورد نیاز با رعایت فاصله های مناسب از هم در استخوان کاشته می شوند. سپس یک ردیف دندان کامل که جایگزین دندان های از دست رفته ی یک فک شما می باشد، به طور دائم و همیشگی بر روی ایمپلنت ها فیکس می شود. این بریج را نمی توان از جای خود خارج کرد زیرا آن ها دائمی هستند و برخلاف بریج های متحرک قابلیت جابجایی ندارند. البته که جدا کردن آن ها از ایمپلنت توسط دندان پزشک امکان پذیر است. در واقع این بریج ها توسط بیماران قابل جدا شدن نیستند. این ها از ایمپلنت زیرکونیای با کیفیت ترکیب شده با پرسلن ساخته شده اند.

با این که در یک روز، بیمار تمام دندان های از دست رفته ی خود را برمی گرداند، اما نیاز به حداقل دو ویزیت برای بررسی و معاینه ی فک و برنامه ریزی برای درمان او می باشد. این بدان دلیل است که برخی بیماران کاندید مناسبی برای درمان با ایمپلنت نمی باشند و این مسئله می تواند ناشی از دلایل مختلفی چون ضعف استخوان ها، عدم توانایی بیمار برای تحت جراحی قرار گرفتن و داشتن بیماری های زمینه ای که روند بهبود ایمپلنت را تحت تاثیر قرار می دهند، باشد.

برای دریافت مشاوره و دریافت سؤال بیشتر، با کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر محمد نیکزاد تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱۲۲۰۸۱۹۰۲

فرایند جایگذاری ایمپلنت تمام دندان ها چگونه است؟

در صورتی که انتخاب شما ایمپلنت تمام دندان ها باشد، معمولا فرایندهای زیر بر روی شما انجام خواهد شد. دقت کنید که تعداد مراجعات می تواند متفاوت باشد و زمان بندی های آن با هم اختلاف داشته باشد، اما در نهایت روندی که برای جایگذاری ایمپلنت ها و سپس بریج پیش گرفته می شود، معمولا ثابت است.

مراجعه ی اول

در این مراجعه معمولا بعد از انجام مشاوره های لازم و دادن اطلاعات تکمیلی درباره ی انتخاب شما، از دهان شما اسکن گرفته می شود و همچنین قالب هایی تهیه خواهد شد که از آن ها برای برنامه ریزی روند درمان استفاده خواهد شد.

مراجعه ی دوم

برای جایگذاری ایمپلنت ها محل دقیق کاشت آن ها مشخص می شود و جراح با ایجاد برش های کوچک در لثه ی شما، ایمپلنت را در استخوان فک شما خواهد کاشت. متناسب با این که کدام فک شما قرار است ایمپلنت شود و یا وضعیت استخوان فک شما چگونه است، تعداد مشخصی ایمپلنت در فک شما قرار داده خواهند شد.

جراحی ایمپلنت دندان

مراجعه ی سوم

معمولا در این مراجعه که دو هفته بعد از کاشت ایمپلنت است، دندان پزشک برای شما پروتزهای موقتی قرار خواهد داد تا بدون دندان نباشید. این مرحله به انتخاب بیمار بستگی دارد.

مراجعه ی چهارم

این مرحله بعد از گذشت زمان کافی صورت می گیرد. این زمان برای استحکام یافتن ایمپلنت ها و رشد استخوان اطراف آن ها ضروری است. در صورتی که ایمپلنت ها به خوبی در جای خود محکم شده بودند، از دهان مجددا قالب گیری انجام می شود تا بریج مناسب برای شما ساخته شود. بعد از ساخته شدن بریج متناسب برای فرد، بر روی ایمپلنت متصل می شوند و یک فک شما مجددا دارای دندان می شود.

ایمپلنت تمام دندان ها چه فوایدی دارد؟

AO4 یا AO6 دارای فواید بسیار می باشد که به آن ها می پردازیم؛

 • این روش برای کسانی که تمام دندان های خود را از دست داده اند و یا بیشتر آن ها را از دست داده اند می تواند روشی فوق العاده کاربری و مناسب باشد.
 • یکی از نقاط قوت این روش این است که به بیمار اجازه می دهد یک بار دیگر داشتن دندان هایی ردیف، کامل و محکم و مقاوم در جای خود را تجربه کند. تجربه ای ناب که با پروتزهای متحرک قابل لمس نیست.
 • دائمی بودن این روش و استحکامی که دارد، باعث اعتماد به نفس بیمار می شود و این در کیفیت زندگی او تاثیر بسیار مهمی دارد.
 • عمل جویدن بیمار از کیفیت بالایی برخوردار خواهد بود.
 • وجود ایمپلنت در استخوان فک شما می تواند همچون ریشه ی یک دندان طبیعی عمل کند و باعث حفظ شدن استخوان شود. این که استخوان فک شما تحلیل نمی رود اتفاق بسیار خوبی است که در روش های دیگری که در استخوان شما ریشه نمی دوانند، قابل رویت نیست و بعد از مدتی استخوان فک تحلیل رفته و شکل صورت دفرمه می شود.
 • با وجود ایمپلنت در استخوان و ثابت قرار گرفتن بریج بر روی لثه های شما، سادگی و راحتی بیشتری در این روش نسبت به پروتزهای متحرک مشاهده می شود.
فواید ایمپلنت تمام دندان

نقاط ضعف ایمپلنت تمام دندان ها کدامند؟

در کنار تمام خوبی هایی که این روش دارد، نقاط ضعفی را نیز دارا می باشد که بهتر است با آن ها آشنا باشید؛

 • یکی از مهم ترین و پررنگ ترین مشکلات و نقاط ضعفی که ایمپلنت دندان ها دارد، زمان بر بودن این روش است. خیلی از افرادی که تمایل به کاشت ایمپلنت دارند، به علت زمان بر بودن این فرایند و بازه ای که باید بدون دندان سر کنند، از انتخاب خود منصرف می شوند. اما بهتر است بدانید که بازه ای که قرار است ایمپلنت در جای خود ثابت شود و استخوان شما ریکارور شود، می توانید از پروتزهای موقتی استفاده کنید تا خوردن، تکلم و ظاهر شما تحت تاثیر قرار نگیرد.  برای کسب اطلاعات بیشتر با پروتزهای دندانی مقاله ی انواع پروتز های دندانی و مزایا و معایب هر کدام را در وب سایت دکتر محمد نیکزاد مطالعه فرمایید.
 • از دیگر معایبی که این روش فوق العاده دارد، گران بودن و هزینه بر بودن آن است. پولی که بابت کاشت ایمپلنت پرداخت خواهد شد، به مراتب هنگفت تر از روش های دیگر جایگزینی دندان از دست رفته است. البته اگر در مقیاس بزرگ تر به این روش بنگرید، می بینید که از نظر اقتصادی صرفه ی بهتری دارد. زیرا طول عمر طولانی تر و کیفیت بالاتری دارد و باعث ایجاد مشکلات کمتری می شود.
 • انجام جراحی ایمپلنت برای تمام دندان ها می تواند احتمال عفونت را برای شما تا حدی افزایش دهد. از این رو برای پیشگیری از دچار شدن به هر گونه مخاطره ای، باید انتی بیوتیک مصرف کنید.
مضرات ایمپلنت تمام دندان

چگونه از AO4 یا AO6 خود مراقبت کنیم؟

ایمپلنت ها از بادوام ترین و مقاوم ترین روش ها در میان روش های متنوع دندان پزشکی هستند، اما توجه داشته باشید که هیچ روشی همیشگی و ابدی نیست و نیازمند رعایت نکات بهداشتی ویژه ای برای افزایش بازه ی عمری آن می باشد.

 • بهداشت فردی خود را به خوبی رعایت کنید. روزی دو بار با مسواک مناسب مسواک بزنید و از دهانشویه هایی که دندان پزشکتان تایید می کند استفاده کنید. باید تا جایی که می توانید از رشد باکتری ها و تشکیل پلاک جلوگیری کنید، زیرا پلاک ها می توانند به شکست ایمپلنت منجر شوند.
 • به طور پیوسته و منظم به دندان پزشکی مراجعه کنید.
 • سعی کنید از مواد غذایی اسیدی و رنگی کمتر استفاده کنید.

در نهایت به خاطر داشته باشید که تمام تلاش علم دندان پزشکی حفظ دندان های شماست. در صورتی که دندان شما از دست رفت و راه دیگری برای نجات آن نبود، نگران نباشید، روش های جایگزین کردن دندان از دست رفته ی بسیاری در دسترس شما می باشد که می توانید با مشاوره بهترین آن را انتخاب کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.