آیا ایمپلنت دندان برای افراد دیابتی بهترین انتخاب است؟

212

ممکن است شما هم از آن دسته افرادی باشید که در ذهن خود استفاده از ایمپلنت دندانی را مد نظر داشته باشید. سوالی که برای این دسته از افراد ایجاد می شود این است که درصد موفقیت این روند به چه میزانی است و چه عواملی درصد موفقیت آن را کاهش می دهند. روزانه تعداد زیادی از افراد، به دلایل مختلفی از جمله عوامل مرتبط با زیبایی و یا از دست دادن دندان خود، به دریافت ایمپلنت دندانی فکر می کنند که قسمتی از این افراد ممکن است شرایط زمینه ای خاصی را داشته باشند. یکی از این دسته ها افراد مبتلا به دیابت هستند که اگر شما هم جزو این دسته باشید، ممکن است شنیده باشید که دریافت ایمپلنت دندانی برای شما مناسب ترین گزینه نیست و باید روندهای درمانی دیگری را مد نظر خود قرار دهید. اما آیا این موضوع واقعیت دارد و دریافت ایمپلنت دندانی برای افراد دیابتی بهترین انتخاب نیست؟

در جواب این سوال باید گفت که این موضوع حقیقت ندارد. شرایط و عوامل مختلفی در موفقیت آمیز بودن روند دریافت ایمپلنت دندانی موثر بوده و ممکن است افراد را با چالش های مختص به خود روبه رو کند ولی نمی توان هیچ کدام از این عوامل را به تنهایی علت عدم موفقیت این روند در نظر گرفت. برای بررسی بیشتر این مسئله بهتر است ابتدا نگاهی به بیماری دیابت انداخته و با مرور روند دریافت ایمپلنت دندانی، چالش هایی که ممکن است شما در این مسیر با آن روبه رو شوید را به دقت بررسی کنیم و جواب این سوال که “آیا ایمپلنت دندان برای افراد دیابتی بهترین انتخاب است” را به طور کامل و جامع بدهیم. پس اگر شما هم این سوال را در ذهن خود دارید و در این رابطه کنجکاو هستید و به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، حتما تا انتها همراه ما باشید.

درباره ی دیابت بیشتر بدانیم!

به طور خلاصه می توان گفت که دیابت یک بیماری متابولیک است که باعث افزایش قند خون می شود. افرادی که به دیابت مبتلا هستند با تزریق هورمون انسولین به انتقال قند از خون به سلول ها برای ذخیره و یا استفاده به عنوان انرژی می کنند. پس می توان گفت که بدن این افراد به میزان کافی انسولین تولید نکرده و یا نمی تواند از میزان انسولین تولید شده استفاده موثر کند. اگر این قند خون بالا تحت نظر نبوده و یا تحت درمان قرار نگیرد ممکن است به سیستم عصبی این افراد، چشم ها، کلیه و یا دیگر اعضای بدن آن ها آسیب زیادی را وارد کند. دیابت چند نوع مختلف داشته که هر کدام از آن ها نشانه های مختص به خود را داشته و ریشه متفاوتی دارند و در نتیجه روند درمانی آن ها نیز متفاوت است. از نشانه های میانی بیماری دیابت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش گرسنگی
 • افزایش تشنگی
 • کاهش وزن
 • نیاز به ادرار مکرر
 • تار شدن دید
 • خستگی مفرط
 • عدم بهبود زخم ها

باید گفت که این نشانه ها ممکن است در آقایان و بانوان متغیر بوده و تفاوت های دیگری داشته باشد. به عنوان مثال می توان یکی از این نشانه ها در آقایان را کاهش میل جنسی ذکر کرد و یا به خارش در پوست و خشک شدن آن به عنوان یک نشانه در بانوان اشاره کرد. باید گفت که این بیماری در مراحل ابتدایی خود ممکن است قابل تشخیص نباشد، پس پیشنهاد می کنیم که به طور منظم با انجام آزمایش های مرتبط با سلامت کلی، این وضعیت را تحت کنترل قرار دهید. همان طور که ذکر شد، انواع مختلف بیماری دیابت ریشه های مختلفی داشته که این مسئله باعث می شود روندهای درمانی آن ها نیز متفاوت باشد. ولی چیزی که می توان به عنوان اشتراک در بین انواع مختلف دیابت در نظر گرفت، این موضوع است که اگر این بیماری تحت کنترل قرار نگیرد و به طور موثر تحت نظر نباشد، ممکن است به آسیب جدی در فرد مبتلا ختم شود که در بعضی از موارد جبران ناپذیر خواهد بود. اما چه عاملی در این بیماری ممکن است در روند دریافت ایمپلنت دندانی چالش ایجاد کند؟ بهتر است قبل از توضیح این مورد یک مرور کلی بر چگونگی و چیستی ایمپلنت دندانی داشته باشیم.

بیماری دیابت چیست

ایمپلنت دندان و شرایط آن در زیر ذره بین!

ایمپلنت دندان یک روند درمانی است که به افرادی که به هر علتی قصد جایگزین کردن دندان طبیعی خود را دارند، پیشنهاد می شود. حال ممکن است دلیل آن از دست دادن دندان فرد باشد و یا عوامل مرتبط با زیبایی به این امر منجر شده باشد. در این روند به طور خلاصه، با باز شدن لثه ایمپلنت با حفر یک سوراخ در استخوان فک، در آن قرار می گیرد و پس از آن که با استخوان فک پیوند مناسب برقرار شد، در طی چند مرحله، دندان جایگزین در نقطه ی مورد نظر قرار می گیرد.

حال این سوال مطرح است که چه عواملی در میزان موفقیت آمیز بودن این روند تاثیر گذاشته و می توانند در این روند چالش ایجاد کنند. باید گفت که نرخ موفقیت در دریافت ایمپلنت دندان بسیار بالا بوده و طبق تحقیقات تنها در بین پنج تا ده درصد افرادی که ایمپلنت دندانی دریافت کرده اند، عدم موفقیت دیده می شود. حال ممکن است این عدم موفقیت در فاصله ای چند روزه بعد از دریافت ایمپلنت نمایان شود و یا بعد از گذشت چند هفته و یا حتی چند سال مشخص شود که دریافت ایمپلنت دندانی در شخص مورد نظر موفقیت آمیز نبوده و با شکست روبه رو شده است. اگر شما جزو افرادی هستید که قصد دریافت ایمپلنت را دارید و یا قبلا ایمپلنت خود را دریافت کرده اید، باید از عواملی که در ادامه ذکر خواهد شد به عنوان عواملی که در موفقیت آمیز بودن و یا عدم موفقیت روند دریافت ایمپلنت دندان موثر هستند، اطلاع داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر با روش های کاشت ایمپلنت دندان مقاله ی انواع روش های کاشت ایمپلنت دندان و انتخاب مناسب ترین روش را در وب سایت دکتر نیکزاد مطالعه فرمایید.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت در برخی شرایط پزشکی (مثل دیابت)

اگر شما به بیماری هایی مبتلا هستند که سیستم دفاعی بدن را تحت تاثیر قرار می دهند و این سیستم را با ضعف روبه رو می کنند، ممکن است در طول روند دریافت ایمپلنت دندانی با چالش های مضاعفی رو به رو شوید. از آن جایی که افرادی که به بیماری های زمینه ای مبتلا هستند، با مصرف داروهای مختلفی تحت درمان قرار دارند، ممکن است با چالش های بیشتری مواجه شوند. این نکته بدین معنی نیست که شما شرایط لازم برای دریافت ایمپلنت را ندارید، بلکه بدین معنی ست که شما نیاز دارید عوامل بیشتری را در طول روند دریافت ایمپلنت دندان و بعد از دریافت آن در نظر داشته باشید. بعد از مرور دیگر عواملی که در این روند تاثیرگذار هستند به طور دقیق تری این موضوع را بررسی خواهیم کرد.

ایمپلنت و بیماری لثه

لثه سالم لازمه ی دریافت موفقیت آمیز ایمپلنت دندانی محسوب می شود و اگر فرد به بیماری های مرتبط با لثه مبتلا باشد، باید قبل از دریافت ایمپلنت به درمان بیماری مذکور اقدام کند. بیماری لثه در واقع یک نوع عفونت و التهاب است که به سلامت لثه و استخوان فک آسیب وارد کرده و در نتیجه شرایط دریافت ایمپلنت را تحت تاثیر قرار می دهد.

مصرف دخانیت و ایمپلنت

مصرف دخانیات از دیگر عواملی است که دریافت موفق ایمپلنت دندان را تحت تاثیر خود قرار می دهد و علت آن نیز محدود کردن جریان خون و کند کردن روند بهبود می باشد. طبق تحقیقات متعدد نرخ شکست موفقیت دریافت ایمپلنت دندانی در افرادی که از دخانیات استفاده می کنند تا بیست درصد افزایش پیدا می کند.

استخوان فک

باید گفت که اگر بخواهیم ایمپلنت دندان با موفقیت کامل کوتاه مدت و بلند مدت روبه رو باشد، باید فرد مذکور از میزان کافی استخوان فک برخوردار باشد تا ایمپلنت مورد حمایت کامل باشد. یعنی استخوان فک شخص شرایطی را داشته باشد تا بتواند از ایمپلنت حمایت کرده و آن را در نقطه مورد نظر کاملا ایمن کند.

نکات مهم در ایمپلنت دندان

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

عدم رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان از دیگر عواملی است که می تواند چه در کوتاه مدت و چه در بلند مدت روند دریافت ایمپلنت دندان شما را با چالش روبه رو کند. باید در نظر داشته باشید که رعایت بهداشت دهان و دندان و استفاده از مسواک، نخ دندان و دهان شویه از لازمه هایی است که در موفقیت روند دریافت ایمپلنت دندان تاثیر می گذارد و ممکن است با عدم دقت فرد دریافت کننده با چالش های مختلفی مواجه شود.

نقش جراح با تجربه  در کاشت ایمپلنت

از دیگر عواملی که ممکن است این روند را با خطر رو به رو کند و شانس موفقیت آمیز بودن آن را کاهش دهد، عدم تجربه کافی جراح شماست که مسلما نقش به سزایی در تمام طول این روند داشته و می تواند  شرایط دریافت ایمپلنت شما را به کلی تحت تاثیر خود قرار دهد.

دیابت و ایمپلنت دندان

باید گفت که نه تنها دریافت ایمپلنت دندان برای افراد مبتلا به دیابت ایمن است، بلکه تاثیر مثبتی در سلامتی افراد مبتلا خواهد داشت. این موضوع بدین معنی است که افراد با دریافت ایمپلنت دندان نسبت به زمانی که با التهاب و یا عفونت در دندان مورد نظر رو به رو هستند، قدم مثبتی در کنترل بیماری خود برخواهند داشت. البه نباید فراموش کرد که این افراد نسبت به اشخاصی که به دیابت مبتلا نیستند، به مراقبت خاص تری قبل از دریافت ایمپلنت و بعد از آن نیاز خواهند داشت تا شانس بیشتری برای موفقیت کامل روند دریافت ایمپلنت خود داشته باشند. طبق تحقیقاتی که در سال دو هزار و شانزده در رابطه با ارتباط بین دیابت و ایمپلنت دندان صورت گرفته است، محققان به این نتیجه رسیده اند که اگر فرد مبتلا به دیابت، بیماری خود را به طور کامل تحت کنترل قرار داده باشد، دریافت ایمپلنت دندان برای او کاملا ایمن بوده و نرخ موفقیت مشابهی نسبت به افرادی که به این بیماری مبتلا نیستند، خواهد داشت. این موضوع یک خبر مهم برای افراد مبتلا به دیابتی که نیاز به جایگزین کردن دندان طبیعی خود با ایمپلنت دارند، به شمار می آید. اما در ادامه به نکاتی اشاره خواهیم کرد که این افراد باید حتما مد نظر خود داشته باشند.

دیابت و دندان

آیا بیماری خود را تحت کنترل دارید؟ اگر جواب این سوال مثبت است باید بدانید که شما از شانس برابری نسبت به افراد غیر مبتلا برای دریافت موفقیت آمیز ایمپلنت دندان روبه رو هستید و با ریسک بیشتری نسبت به این افراد مواجه نخواهید شد. از آن جایی که ایمپلنت در استخوان فک شخص قرار می گیرد، پیوند ایمن آن با استخوان فک به فرایند درمانی طبیعی بدن وابسته است و در ادامه نیز لثه هم باید به طور مناسبی بهبود پیدا کند. از آن جایی که این دو عامل تاثیر به سزایی در دریافت موفق و همیشگی ایمپلنت دارند، این سوال مطرح می شود که آیا افراد مبتلا به دیابت که روند بهبود کندتری نسبت به افراد غیر مبتلا را دارند، می توانند این شرایط را ایجاد کنند؟ جواب این سوال مثبت است اما باید در نظر داشت که این افرد با شرایط پیچیده تری رو به رو خواهند بود و به همین علت است که جراح از شما خواهد خواست که بیماری دیابت خود را کاملا زیر نظر داشته باشید و با کنترل دقیق آن شرایط مناسب را برای بهبود هر چه سریع تر فراهم کنید. نکته دیگری که نباید فراموش کرد این موضوع است که افراد مبتلا به دیابت به یک رژیم غذایی منحصر به فرد نیاز دارند که با دریافت ایمپلنت نسبت به دیگر راه حل های پیش رو این امکان به این افراد داده می شود که رژیم غذایی خود را به بهترین شکل ممکن حفظ کنند. زیرا که با محدودیت های بسیار کمتری در فرآیند جویدن مواجه خواهند بود و این امکان را خواهند داشت که به عنوان مثال از سبزیجات با فیبر بالا به راحتی استفاده کنند. در صورتی که در دیگر موارد طبق تحقیقات افراد مبتلا برای جلوگیری از ایجاد ناراحتی در فرایند جویدن و غذا خوردن به رژیم های ناسالم تری که نرمی مورد نظر آن ها را فراهم کند، روی خواهند آورد که منجر به استفاده از مواد غذایی با کربوهیدرات بالاتر خواهد شد و در نتیجه بیماری دیابت آن ها از کنترل خارج شده و حفظ قند خون مناسب آن ها با مشکل مواجه خواهد شد.

ممنون که تا انتها با ما همراه بودید. برای شما روزهایی پر از لبخند و سلامتی را آرزومندیم.

منبع: Healthline.com

ممکن است شما دوست داشته باشید
10 نظرات
 1. نیلی می گوید

  سلام خسته نباشید. من ۲۸سالمه و قند کنترل شده ارثی دارم و فک نکنم مشکلی برای ایمپلنت داشته باشم اما من شبا دندونامو توی خواب روی هم فشار میدم این به ایمپلنت اسیب میزنه؟ چیکار باید بکنم؟ لطفا راهنمایی کنید.

  1. دکتر محمد نیک‌ زاد می گوید

   سلام
   مشکلی نیست می تونید انجام بدید

 2. نیوشا می گوید

  سلام مرسی از شما من یه سوالی داشتم ما خانوادگی قند داریم و به سن ۳۰میرسیم معمولا نشون میده خودشو الان من ۲۶سالمه ولی مشکلی ندارم چه کارهایی برای ایمپلنت باید انجام بدم؟

  1. دکتر محمد نیک‌ زاد می گوید

   سلام
   سوالتون کامل نیومده🙏🏻

 3. ناشناس می گوید

  آقا دکتر عزیز قند من لب مرز هست اما زخم روی بدنم خیلی دیر خوب میشود برای جای دندان خالی فک جلو می توانم ایمپلنت کنم؟

  1. دکتر محمد نیک‌ زاد می گوید

   اگر دیابت مختصر و کنترل شده داشته باشید هر درمان مناسبی برای شما جایز است

 4. سلمانی می گوید

  ببخشین من قند عصبی دارم و در حالت عادی مشکلی ندارم از این بابت بازم برای ایمپلنت باید نامه دکتر بیارم؟

  1. دکتر محمد نیک‌ زاد می گوید

   سلام در صورت ویزیت توسط دندانپزشک اگر مشکل جدی مباشد بلامانع است

 5. هاشمی می گوید

  سلام خوبین؟ دندون مصنوعی برای افراد دیابتی گزینه خوبیه؟ لثه رو اذیت نمی کنه؟

  1. دکتر محمد نیک‌ زاد می گوید

   سلام
   بله ویشنهاد خوبی هست و البته باید از نوع متریال مخصوص باشه که لثه رو اذیت نکنه و طریق کاربری هم آموزش داده سود و میزان استفاده البته

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.