روکش دندان بهتر است یا ایمپلنت؟

49

کسانی که دندان‌های آسیب دیده دارند، معمولا بر سر دوراهی‌ها و یا حتی چند راهی‌های متفاوتی برای درمان دندان‌های خود می‌مانند. نکته‌ای که برای بیماران حائز اهمیت است، درمان دندان به بهترین شکل و با کم‌ترین آسیب و همچنین کم‌ترین هزینه است. در صورتی که بخواهید دندان‌های خود را به بهترین شکل درمان کنید، باید با روش‌هایی که دندان پزشکی ارائه می‌دهد به خوبی آشنا باشید و سپس با سبک و سنگین کردن معایب و مزایایی هر روش، بهترین را برگزینید. مثلا بین ایمپلنت و روکش بهترین روش را انتخاب کنید.

یکی از روش‌هایی که در انتخاب روش مناسب به شما کمک می‌کند، مقایسه است. مقایسه‌ی روش‌های مختلف با یکدیگر به شما این امکان را می‌دهد که مناسب‌ترین روش برای خود را انتخاب کنید. البته که ممکن است هر روش برای هر کسی به نحوی مناسب باشد. مثلا برای یک نفر ایمپلنت روش خوبی باشد و برای شخص دیگری مناسب‌ترین روش، روکش باشد. دندان پزشک در انتخاب روش مناسب نقش بسزایی دارد و کمک شایانی به شما می‌کند.

در این مقاله به مقایسه‌ی دو روش ایمپلنت و روکش دندان می‌پردازیم. این که کدام روش بهتر است و معایب و مزایای هر کدام چه هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی این دو روش با ما همراه باشید.

هر آن چه که باید درباره‌ی روکش دندان بدانید!

روکش دندان یا کراون (dental crown) از روش‌های فوق‌العاده‌ی محافظت از دندان آسیب دیده در دندان پزشکی است. کسانی که دندان‌هایی با آسیب دیدگی شدید دارند و پوسیدگی‌های دندان‌های آن‌ها وسیع است، می‌توانند از روکش دندان برای حفاظت از دندان‌های خود استفاده کنند. دندان‌هایی که به شدت خورده شده اند و با برداشتن پوسیدگی‌ها، دیواره‌ی دندان‌ها نازک شده است، باید حمایت شوند. در غیر این صورت با کوچک‌ترین فشار شکسته خواهند شد. اگر می‌خواهید که دندان شما حفظ شود و برای مدت طولانی‌تری در دهان شما عملکرد داشته باشد، باید از دیواره‌ی آن محافظت کنید.

یکی از روش‌های حفاظت از دیواره‌ی نازک شده‌ی دندان، روکش دندان است. کراون دندانی یک روکش کامل است که همه‌ی دیواره‌های دندان را می‌پوشاند و از آن حمایت می‌کند. این روکش از جنسی ساخته شده است که بسیار شبیه به دندان‌های طبیعی است و در برابر شکستگی و تغییر رنگ از خود مقاومت نشان می‌دهد. کراون تنها سطح دندان را می‌پوشاند و نقشی در حفاظت از ریشه ندارد.

چرا روکش دندان خوب است؟

 • روکش دندان از دندان‌هایی که به علت پوسیدگی عمقی و شدید آسیب دیده‌اند، محافظت می‌کند.
 • روکش دندانی از پوسیدگی بیشتر دندان‌های شما جلوگیری می‌کند.
 • کراون از دندان‌هایی که بر روی آن‌ها فرایند روت کانال یا عصب کشی دندان انجام شده است، محافظت می‌کند.
 • از نظر زیبایی جلوه‌ی بسیاری دارند و بسیار شبیه به دندان‌های طبیعی هستند.

بدی‌‌های روکش دندان کدام است؟

 • دندانی که قرار است بر روی آن روکش قرار داده شود باید تغییراتی بکند. این تغییرات غیر قابل بازگشت هستند و دندان تا همیشه نیازمند کراون خواهد بود.
 • ممکن است دندان دچار حساسیت شود و نسبت به سردی و گرمی بیش از حد واکنش نشان دهد.
 • احتمال شکستگی و لب پریدگی روکش وجود دارد.
 • چسبی که برای جایگذاری روکش بر روی دندان استفاده می‌شود، ممکن است به مرور زمان از بین برود.
روکش دندان

هر آن چه که باید درباره‌ی ایمپلنت دندانی بدانید!

کسانی که دندان‌های خود را از دست داده‌اند، به دنبال روش های برای جایگزینی دندان از دست رفته هستند. انتخاب بهترین روش برای جایگزینی دندان از دست رفته کاری دشوار است. زیرا معیارها و ملاک‌های مختلفی برای انتخاب بهترین و مناسب‌ترین روش وجود دارد. ایمپلنت یکی از بهترین روش‌های جایگزینی دندان از دست رفته است. ایمپلنت شامل یک ریشه‌ی پیچ مانند است که معمولا از تیتانیوم ساخته شده است و به داخل استخوان فک وارد می‌شود.

ایمپلنت بعد از کاشته شدن درون استخوان فک، نقش ریشه‌ی طبیعی را برای دندان بازی می‌کند و به استخوان فک جوش می‌خورد. یکی از بهترین نکات ایمپلنت همین است که استخوان فک از آن حمایت می‌کند. سپس بر روی ایمپلنت یک پایه قرار می‌گیرد و بر روی آن پایه یک کراون و یا دندان مصنوعی قرار داده می‌شود. عملکرد این دندان مصنوعی بسیار بهتر از سایر روش ها است. زیرا این دندان یک ریشه دارد. پس مقاومت آن بیشتر از بریج دندانی و یا دندان مصنوعی کامل است.

ایمپلنت نیازمند دوره‌ی نقاهت است. این دوره شامل زمانی است که استخوان به دور ایمپلنت تشکیل می‌شود. بعد از جایگیری کامل ریشه‌ی ایمپلنت درون استخوان فک، باقی مراحل که شامل جایگذاری دندان مصنوعی هستند انجام می‌شوند. ایمپلنت برای اکثر افرادی که دندان‌های خود را از دست داده‌اند انتخاب فوق‌العاده‌ای است.

چرا ایمپلنت دندان خوب است؟

 • ایمپلنت دندان می‌تواند جایگزین مناسبی برای دندان از دست رفته باشد، زیرا نقشی مشابه دندان طبیعی ایفا می‌کند.
 • ایمپلنت دندانی از تحلیل رفتن استخوان فک جلوگیری می‌کند. زیرا درون استخوان فک جای می‌گیرد و استخوان را تحریک به تقسیم و رشد می‌کند.
 • ایمپلنت از نظر استحکام فوق‌العاده عمل می‌کند.
 • عمل جویدن و صحبت کردن با ایمپلنت به بهترین نحو انجام می‌شود.
 • ایمپلنت ریسک پایینی برای عفونت و سایر عوارض دارد.
 • دوام ایمپلنت نسبت به سایر روش‌های جایگزینی دندان از دست رفته بیشتر است.
 • ایمپلنت به سایر دندان‌ها آسیبی نمی‌رساند.

بدی‌های ایمپلنت کدام‌اند؟

 • ایمپلنت نسبت به سایر روش‌های جایگزینی دندان از دست رفته، گران‌تر است.
 • ایمپلنت نسبت به سایر روش‌های جایگزینی دندان از دست رفته نیازمند زمان بیشتری برای عمل کردن است. مدت زمانی برای کاشت پیچ تیتانیومی نیاز است. مدتی برای نقاهت آن و بعد از جای گیری مناسب ریشه، گذاشتن پایه و دندان مصنوعی آغاز می‌شود.
 • ایمپلنت نیازمند جراحی است. جراحی کاشت ایمپلنت برای بیماران ناخوشایند است.
 • ممکن است برخی از افراد نتوانند از این روش استفاده کنند. زیرا ایمپلنت برای کسانی مناسب است که می‌توانند تحت جراحی قرار بگیرند و از طرفی استخوان فک کافی داشته باشند.
ایمپلنت چیست

چه زمانی از ایمپلنت و چه زمانی از روکش دندانی استفاده کنیم؟

این دو روش از بهترین روش‌ها در دندان پزشکی هستند، اما هر کدام از آن‌ها برای برخی از افراد و با شرایط خاص مناسب هستند. بنابراین بهتر است بیشتر با موقعیت‌هایی که از این روش‌ها استفاده می شود آشنا شویم. با ما همراه باشید.

چه زمانی از ایمپلنت استفاده کنیم؟

ایمپلنت زمانی کاربرد دارد که فرد دندان خود را به طور کامل از دست داده باشد. اگر فرد بخواهد دندان خود را جایگزین کند می تواند از این روش استفاده کند. در صورتی که دندانی که آسیب دیده است، قابل حفظ و بازگردانی نباشد، بهتر است آن را بکشید و ایمپلنت کنید. به طور کلی زمانی که می‌توانید دندان خود را با پر کردن و روکش حفظ کنید نیازی به ایمپلنت ندارید.

چه زمانی از روکش دندانی استفاده کنیم؟

زمانی که دندان شما بسیار آسیب دیده باشد و پر کردن سطحی چاره‌ی آن نباشد، باید پر کردگی‌های عمیقی روی دندان اعمال شود. زمانی که بخش زیادی از دندان خالی می‌شود و با مواد خاصی پر می‌شود، احتمال آسیب دیدگی و شکستگی دندان وجود دارد. زیرا دیواره‌ی دندان نازک می‌شود و مقاومتی ندارد. در این زمان می‌توانید دندان خود را با روکش دندانی حمایت کنید. روکش دندانی در این زمان کاربرد بسیاری دارد. در واقع دندان طبیعی خود شما حفظ می‌شود. هر چند عمر دندان به اندازه‌ی ایمپلنت نیست. اما از آن‌ جایی که تلاش علم دندان پزشکی بر حفظ دندان‌های خود فرد است، این روش فوق‌العاده است.

ایمپلنت یا روکش

مراقبت‌های بعد از روکش کدام‌اند؟

برای این که روکش مدت طولانی‌تری برای شما کاربرد داشته باشد، باید مراقبت‌هایی برای آن انجام دهید. برخی از این توصیه‌ها و نکات عبارت‌اند از؛

 • یکی از مهم‌ترین مسائلی که به حفظ روکش دندانی کمک می‌کند، رعایت بهداشت فردی است. در صورتی که حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و روزی یک بار نخ دندان بکشید، سلامت دندان‌های شما حفظ خواهد شد و روکش دندانی شما دوام بیشتری خواهد داشت.
 • یکی دیگر از مواردی که به افزایش طول عمر روکش کمک می‌کند، رعایت کردن در مواد غذایی است. با این که روکش از مقاومت بالایی برخوردار است و جنس خوبی دارد، اما با دندان طبیعی متفاوت است و به هر حال در خطر شکستگی و لب پریدگی قرار دارد. اگر می‌خواهید که روکش دندانی شما حفظ شود، سعی کنید از خوردن موارد غذایی سخت، جویدن وسایل سخت و خوردن مواد بسیار سرد و بسیار گرم بپرهیزید.
 • سعی کنید از خوردن مواد غذایی رنگی بپرهیزید. خوردن مواد غذایی و نوشیدنی‌های رنگی می‌تواند در رنگ گرفتن روکش و ماده‌ی چسبنده‌ی روکش موثر باشد.
 • به طور منظم به دندان پزشک خود مراجعه کنید و سعی کنید چک‌آپ‌های ۶ ماهه‌ی خود را به طور منظم انجام دهید.
 • در صورتی که روکش شما دچار لب پریدگی و یا شکستگی شد بلافاصله به دندان‌پزشکی مراجعه کنید.

مراقبت‌های بعد از ایمپلنت کدام‌اند؟

با وجود این که ایمپلنت از بادوام ترین روش‌های جایگزینی دندان از دست رفته است، رعایت نکاتی به افزایش طول عمر آن کمک می‌کند. برخی از این نکات عبارت‌اند از؛

 • رعایت بهداشت دهان و دندان از مهم ترین نکات حفظ دندان ها و حفظ ایمپلنت است. سعی کنید روزی دوبار در روز مسواک بزنید و حداقل یک بار در روز نخ دندان بکشید.
 • از خوردن غذاهای سخت و محکم و جویدن موادی هم چون یخ بپرهیزید. با اینکه ایمپلنت از مقاومت بالایی برخوردار است، اما باز هم نباید آن را در خطر قرار دهید.
 • سعی کنید به طور منظم هر ۶ ماه یک بار به دندان پزشکی مراجعه کنید تا مراقبت های پیشرفته و حرفه ای از دندان های شما به عمل آید.
 • اگر جای ایمپلنت شما دچار درد، خونریزی، ورم و مشکلات دیگر شد بلافاصله به دندان پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر دچار تب و لرز و بی حسی و گزگز در ناحیه ی کاشت ایمپلنت شدید، با دندان پزشک خود در میان بگذارید. برای کسب اطلاعات بیشتر با درد بعد از ایمپلنت مقاله ی درد، تورم و التهاب لثه بعد از ایمپلنت طبیعی است؟ را مطالعه فرمایید.
 • در صورتی که ایمپلنت شما در جای خود لق شده بود، بلافاصله به دندان پزشک مراجعه کنید.
 • از خوردن نوشیدنی های الکلی بپرهیزید.
 • از کشیدن سیگار و دخانیات تا حد امکان بپرهیزید.
 • سعی کنید به اندازه ی کافی آب بنوشید.
ایمپلنت

ایمپلنت یا روکش؟ کدام برای من بهتر است؟

با وجود این که آزادی انتخاب برای روش های جایگزینی دندان از دست رفته و یا ترمیم دندان ها دارید، باید بدانید ه در نهایت کسی که بهترین مشاوره را به شما می دهد، دندان پزشک شماست! اگر می خواهید بهترین روش را برای حفظ و درمان دندان های خود انتخاب کنید، یک وقت مشاوره با دندان پزشکی ماهر و با تجربه بگیرید و سپس با او مشورت کنید.

اگر از نظر دندان پزشک برای شما ایمپلنت انتخاب بهتری باشد، می توانید از این روش استفاده کنید. اگر انتخاب او حفظ دندان و استفاده از روکش باشد، آن وقت می توانید با استفاده از کراون دندان خود را حفظ کنید.

سخن آخر

شاید این را از پدربزرگ ها و مادربزرگ ها شنیده باشیم که چاره ی واقعه پیش از وقوع باید کرد. بدون شک حفظ سلامت دندان ها با مسواک زدن منظم و نخ دندان کشیدن بهترین گزینه برای نجات دندان ها است. به جای آن که بدون انجام مراقبت های فردی، به باکتری ها و اسید معده اجازه بدهیم تا دندان ما را از بین ببرد و بعد به فکر درمان آن باشیم، می توانیم پیش از آن که دندان آسیب ببیند، ان را سالم نگه داریم.

در صورتی که دندان های ضعیفی داریم، فلوراید تراپی و مراقبت های تخصصی انجام شده در دندان پزشکی می توانند آن ها را احیا و حفظ کنند. پس در حفظ سلامت دندان های خود بکوشیم و قدر آن ها را بدانیم.

منبع: nogapsdental

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.