هر آنچه لازم است درباره‌ی هیلینگ ایمپلنت بدانیم

601

بسیاری از شما نام ایمپلنت به گوشتان خورده است. ایمپلنت یکی از بهترین روش های جایگزینی بی دندانی است که با کاشت یک ریشه ی پیچ مانند تیتانیومی در استخوان آغاز می شود. کاشت ایمپلنت دندان از پرمخاطب ترین و بهترین روش های موجود در دندان پزشکی می باشد و بسیاری افراد که توانایی مالی داشته باشند، ترجیحا این روش را برای جایگزین بی دندانی خود برمی گزینند.

ایمپلنت همچون دندان طبیعی عمل می‌کند و این عملکرد به علت وجود پیچ فلزی ریشه مانند موجود در استخوان است. ایمپلنت فواید بسیار زیادی دارد و به همین علت اولین روش پیشنهادی دندان پزشک می‌باشد. البته که همه‌ی افراد کاندید مناسبی برای کاشت ایمپلنت نمی‌باشند و مجبور به انتخاب سایر روش ها هستند. سایر روش های موجود در دندان پزشکی که برای جایگزینی بی‌دندانی معرفی و ارائه می شوند نیز روش هایی پرکاربرد و مناسب هستند.

اگر فرد بتواند از عهده‌ی هزینه‌ی ایمپلنت برآید و بتواند متحمل جراحی ایمپلنت شود، حتما این راه را انتخاب می‌کند. البته مورد دیگری که حائز اهمیت است و در کاندید مناسب ایمپلنت بودن و همچنین میزان موفقیت ایمپلنت مطرح می‌شود، هیلینگ ایمپلنت است. اما هیلینگ ایمپلنت چیست؟ هیلینگ چه نقشی در موفقیت ایمپلنت دارد؟

هیلینگ ایمپلنت به معنای بهبود یافتن ایمپلنت است. بهبودی ایمپلنت شامل رشد استخوان اطراف آن و حمایت شدن این پیچ یا ریشه توسط آن است. زمانی می‌توان ایمپلنت را موفقیت آمیز خواند که چنین اتفاقی برایش افتاده باشد و توسط استخوان در جای خود محکم شده باشد. در این مقاله به طور مختصر با این داده‌ها آشنا خواهید شد. با ما همراه باشید و اگر روش انتخابی شما برای جایگزینی دندان از دست رفته کاشت ایمپلنت است، با خواندن این مقاله بر اطلاعات خود راجع به ایمپلنت بیفزایید.

چه زمانی یک فرد از ایمپلنت استفاده می کند؟

هنگامی که فردی دندان خود را به هر دلیلی از دست داده باشد و از شرایط منع استفاده از ایمپلنت برخوردار نباشد می‌تواند از این روش استفاده کند. این روش از نزدیک ترین و شبیه ترین روش ها به دندان های طبیعی می باشند و حتی از ریشه نیز برخوردارند. وجود ریشه سبب بهبود عملکرد دندان مصنوعی تحت حمایت ایمپلنت می شود و همچنین استخوان فک را حفظ کرده و از به هم ریختگی شکل صورت جلوگیری می کند. در صورتی که به دنبال روش‌های دیگری برای جاگزینی دندان‌های از دست رفته‌تان هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله بهترین روش‌های جایگزینی دندان را مطالعه کنید.

جراحی ایمپلنت دندان

ایمپلنت های دندانی چه نقاط قوتی دارند؟

ایمپلنت های دندان فواید بسیار زیادی دارند، برخی از آن ها عبارت اند از:

  • بسیار راحت و طبیعی هستند؛ ایمپلنت ها نسبت به دندان مصنوعی و بریج‌های دندانی، بسیار طبیعی‌تر هستند زیرا بدن به آن‌ها همچون جزئی از خودش عادت می کند و عملکرد آن‌ها بسیار بالاتر از سایر روش‌های جایگزینی بی دندانی است. این تطبیق بالای ایمپلنت با دهان سبب بهتر شدن فانکشن دندان و طبیعی تر کردن جویدن گزیدن و همچنین صحبت کردن می شود.
  • از دوام و طول عمر بالایی برخوردار هستند. ایمپلنت‌ها می‌توانند تا سال‌های سال برای شما باقی بمانند و به خوبی عمل کنند. اگر  مراقبت‌های لازم بعد از ایمپلنت دندان  و توصیه‌های بهداشتی را به خوبی رعایت کنید، ایمپلنت را می توان تا آخر عمر نگه‌داری کرد.
  • جویدن و گوارش با ایمپلنت بهتر عمل می‌کند. خوردن با ایمپلنت بسیار بهتر و راحت‌تر رخ می‌دهد تا با هر روش جایگزین بی دندانی دیگر و دلیل آن این است که ایمپلنت هم چون دندان طبیعی عمل می کند. جویدن اگر به خوبی و با کیفیت اتفاق افتد، گوارش نیز با مشکلات کم‌تری رو به رو خواهد شد، زیرا گوارش از دهان آغاز می‌شود. گوارش مناسب جذب را بالا می‌برد و مشکلات تغذیه ای برای فرد رخ نخواهد داد.
  • تکلم را بهبود می‌بخشند. هنگامی که شما یک یا چند دندان را از دست می دهید، صحبت کردن شما تحت تاثیر قرار می‌گیرد. از آن‌جایی که ایمپلنت عملکردی مشابه دندان طبیعی دارد، تکلم شما با آن ها دچار مشکل نخواهد شد و این مسئله علاوه بر این که بر اعتماد به نفس شما می‌افزاید، عملکرد اجتماعی شما را بهبود می‌بخشد.

تنها کافی است بیماری‌های رایج لثه نداشته باشید و از استخوان کافی برای جایگذاری و کاشت ایمپلنت برخوردار باشید. در کنار این دو مورد باید بیماری جسمی که هیلینگ ایمپلنت را به تعویق بیندازد یا دچار مشکل کند، نداشته باشید. کاشت ایمپلنت برای بیمارانی که دیابت دارند یا از مشکلات قلبی رنج می‌برند، باید به طور ویژه‌تری بررسی شوند، که آیا می‌توانند کاندید مناسبی برای ایمپلنت باشند یا ایمپلنت برای آن‌ها با شکست مواجه خواهد شد. توجه داشته باشید که جایگذاری ایمپلنت با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و پس از ایجاد یک برش کوچک در لثه ی شما، ایمپلنت در بافت کاشته شده و لثه بر روی آن بخیه زده می شود.

هیلینگ ایمپلنت چه مدت طول می کشد؟

برای این که بدانیم چه مدت طول می‌کشد تا هیلینگ ایمپلنت اتفاق بیفتد، در درجه‌ی اول باید به خوبی با ساختار و عملکرد ایمپلنت آشنا شوید. زمانی که برای بهبود کامل ایمپلنت و رشد استخوان در اطراف ایمپلنت لازم است، به طور میانگین در فک پایین حداقل ۳ ماه و در فک بالا ۴ ماه می‌باشد که البته این زمان می تواند متغیر باشد و حتی بعضی در یک ماه هم جوابگو هستند (این شرایط برای کاشت ایمپلنت‌ دندان یک روزه متفاوت هستند). ممکن است این زمان به طور قابل توجهی در برخی مشکلات و بیماری‌ها افزایش یابد. یا حتی ممکن است به علت فرایندهای جراحی انجام شده پیش از کشت ایمپلنت، نیاز به گذر زمان طولانی تری باشد.

قرار دادن ریشه‌ی ایمپلنت درون استخوان جراحی محسوب می‌شود و برای موفقیت این جراحی و گذراندن دوره‌ی نقاهت آن زمان مناسبی لازم است. همچنین توصیه های بهداشتی را باید با دقت رعایت کرد و از بی توجهی و سهل انگاری در این دوره باید خودداری کرد.

عوامل موثر بر هیلینگ ایمپلنت کدام‌اند و چگونه می‌توان آن‌ها را کنترل کرد؟

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، زمان هیلینگ و ریکاوری ایمپلنت ماه‌ها طول می‌کشد. اما می‌توان این زمان را با رعایت نکات بهداشتی و تکنیک‌ها کاهش داد و نتیجه را بهتر نمود. و اما چه عواملی بر زمان هیلینگ ایمپلنت اثر مستقیم می‌گذارد؟ عواملی که می‌توانند در این فرایند تاثیر بگذارند عبارت‌اند از؛

  • یکی از نکات مهم و تاثیرگذار در روند هیلینگ ایمپلنت، مصرف تنباکو و کشیدن سیگار است. اگر مصرف دخانیات دارید، آن را متوقف کنید و اگر نمی‌توانید حداقل تا زمانی که ریکاوری از جراحی صورت می‌گیرد مصرف سیگار و تنباکوی خود را محدود کنید.
  • اگر بیمار دیابتی باشید، روند هیلینگ ایمپلنت شما ممکن است دچار مشکل شود و طولانی‌تر گردد.
  • تعداد ایمپلنت‌هایی که قرار است در فک شما قرار گیرد فاکتور مهم دیگری است که در زمان بهبودی ایمپلنت و هیلینگ آن موثر است.
  • یکی از مهم‌ترین و قابل کنترل‌ترین موارد، دستورات بهداشتی است که دندان پزشک شما بعد از انجام فرایند کاشت ایمپلنت در اختیار شما قرار می‌دهد. اگر به این توصیه‌ها با دقت و توجه بالایی عمل کنید، قطعا نتیجه‌ی بهتری خواهید گرفت و مدت زمان بهبود یافتن ایمپلنت و فک کاهش خواهد یافت.
  • یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در کیفیت بهبودی ایمپلنت کاشته شده، میزان استخوان موجود در فک شما و کیفیت آن استخوان است. همان‌طور که می‌دانید، چیزی که ایمپلنت را سرجای خود نگه می‌دارد و آن را شبیه تر به دندان طبیعی می‌کند، رشد استخوان اطراف ایمپلنت است. اما باید استخوان کافی در محل کاشت ایمپلنت وجود داشته باشد تا چنین اتفاقی بتواند رخ دهد.

تمام فاکتورهای ذکر شده در بالا، در هیلینگ ایمپلنت تاثیر مستقیم دارند. توجه داشته باشید، در دوره‌ای که ایمپلنت شما در حال بهبود یافتن است باید از جویدن و خوردن غذاهای سفت و محکم بپرهیزید.

ممکن است استخوان کافی برای کاشت ایمپلنت نداشته باشید، راه حلی که ممکن است شما را تبدیل به کیس مناسب کاشت ایمپلنت بکند، جراحی پیوند استخوان فک قبل از ایمچلنت دندان است. طی این فرایند، بافت استخوانی در محلی که ایمپلنت قرار است کاشته شود و اطراف آن قرار داده می‌شود و به رشد و تقسیم می‌پردازد. در این صورت استخوان ناکافی شما تقویت می‌شود و می‌تواند پشتیبانی مناسب برای ایمپلنت کاشته شده ایجاد کند. از سایر مواردی که می‌تواند بهبود ایمپلنت را سرعت بخشد و هیلینگ را کاهش دهد، استراحت کافی و رژیم غذایی مناسب متشکل از غذاهای مقوی، آبکی و نرم است.

لثه ها و محل هیلینگ ایمپلنت

توجه داشته باشید که در روزهای اول بعد از جراحی درد، تورم، التهاب لثه و خونریزی بعد از ایمپلنت اندک معمول است و نباید نگران شوید. اگر دو علامت درد و خونریزی طولانی‌تر شدند و علائم دیگری همراه آن‌ها شدند با دندان پزشک خود در میان بگذارید.

در ۲۴ ساعت ابتدایی بعد از جراحی کاشت ایمپلنت، بهتر است دهان خود را با آب ولرم و نمک شست و شو دهید. داروهایی که برای شما تجویز شده اند را به دقت مصرف نمایید و در صورت داشتن درد از مسکن‌ها استفاده کنید. معمولا درد بعد از جراحی با مسکن‌های بدون نیاز به نسخه قابل کنترل هستند.

کاشت ایمپلنت

چند سوال مهم درباره هیلینگ ایمپلنت

برای بیشتر بیماران فرایند هیلینگ دردناک نمی باشد. به طور کلی کاشت ایمپلنت تنها نیازمند یک برش کوچک در لثه است. از آن جایی که در استخوان پایانه ی عصبی وجود ندارد، درد جراحی از آن چیزی که تصورش را می کنید کم تر است. این که چه داروهایی برای کاهش درد شما تجویز می شود، بستگی به تهاجمی بودن جراحی است که بر روی شما انجام شده است. اگر برای شما دارویی تجویز نشود می توانید درد خود را با استامینوفن و یا ایبوپروفن کاهش دهید. توجه کنید که بیش از اندازه از این داروها مصرف نکنید.

درد در روزهای ابتدایی پس از جراحی عادی و طبیعی است. اما با گذشت زمان بهتر می شود. اگر درد شدت بگیرد و بدتر شود، باید به دندان پزشک مراجعه کنید. همچنین ممکن است ورم در محل جراحی و در صورت مشاهده شود که آن هم طبیعی است. ممکن است پس از جراحی اندکی دمای بدن بالا رود و فرد تب داشته باشد. اما نباید خیلی افزایش پیدا کند که در این صورت می تواند از علائم عفونت باشد و باید به دندان پزشک اطلاع داده شود. در ۲۴ ساعت اول تهوع و سرگیجه می تواند تا حدی طبیعی باشد اما باید بعد از آن کاهش یابد.

برخی بیماران روز بعد از جراحی به کارهای عادی خود می پردازند و هیچ مشکلی را احساس نمی کنند. برخی دیگر ممکن است نیازمند یک یا دو روز استراحت بیشتر باشند. تنها نکته ای که باید پیوسته در ذهن داشته باشید، مراقبت از محل جراحی و جلوگیری از خوردن هر گونه ضربه و وارد شدن هر گونه استرس به محل ایمپلنت است. از انجام ورزش هایی که ممکن است به محل ایمپلنت آسیب برساند بپرهیزید.

سیگار کشیدن جریان خون به لثه را کاهش می دهد، این مسئله می تواند آسیب جدی به لثه ها و ایمپلنت کاشته شده در میان این استخوان ها وارد کند. کم ترین آسیبی که فرد متحمل آن می شود، کند شدن روند بهبودی جراحی کاشت ایمپلنت است. سیگار کشیدن باعث شکست ایمپلنت و عفونت می شود. برای این که ایمپلنت شما سال های سال بدون هیچ مشکلی عملکرد خوبی داشته باشد، باید سیگار کشیدن را ترک کنید. اگر قادر به ترک آن نیستید، حداقل یک هفته بعد از جراحی ایمپلنت از کشیدن سیگار و مصرف تنباکو پرهیز کنید.

در ادامه نمونه‌کاری از دکترمحمد نیکزاد را مشاهده میکنید.

ایمپلنت دندان چیست

منبع: drdalesandro

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.