با این روش ها کوتاه ترین زمان جوش خوردن ایمپلنت دندان را تجربه کنید

173

یکی از چالش هایی که روزانه افراد زیادی با آن رو به رو می شوند، از دست دادن دندان است. از دست دادن دندان می تواند ریشه های کاملا متفاوتی داشته باشد. عواملی که می توانند به از دست دادن دندان یک شخص بیانجامند طیف گسترده ای را در بر می گیرند. این طیف می تواند شامل از دست دادن دندان بر اثر عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، ابتلا به بیماری پریودنتینت و یا بروز حادثه باشد.

اهمیت این عوامل در نقطه ای بیش از پیش می شود که راه حل های مواجهه با از دست دادن دندان و یا دندان ها بسته به ریشه بروز آن می تواند کاملا متفاوت باشد. به طور مثال اگر بیماری لثه فرد منجر به از دست دادن دندان او شده باشد، این فرد نیاز دارد قبل از اقدام برای جایگزینی دندان خود، به درمان بیماری لثه خود بپردازد. پس بهتر است هر شخص علت از دست دادن دندان خود را به دقت ریشه یابی کند تا از بروز مشکلات احتمالی بعدی جلوگیری کند.

امروزه راهکارهای مختلفی پیش روی افرادی که دندان خود را از دست داده اند قرار می گیرد که هر شخص برای انتخاب بهترین روش جایگزینی دندان های از دست رفته نیاز دارد شرایط خود را در نظر گرفته و پس از مشورت با دندان پزشک خود، مناسب ترین انتخاب را داشته باشد. یکی از این راهکارها که جزو شایع ترین روش ها نیز برای جایگزینی دندان طبیعی محسوب می شود، ایمپلنت دندان نام دارد. می توان به قطعیت گفت که اکثر افرادی که با چالش های مرتبط رو به رو هستند، این نام را شنیده اند.

این روش جزو پیچیده ترین و زمان برترین روندهای دندان پزشکی ست که عوامل متعددی بر چگونگی روند بهبودی پس از آن نقش دارند. شاید روند نصب ایمپلنت دندانی روندی طولانی محسوب نشود اما روند بهبودی و تکمیل آن نسبت به دیگر روش هایی که در دندان پزشکی استفاده می شود، روندی تقریبا طولانی به حساب می آید. در اینجا این سوال به وجود می آید که دقیقا چه مدت زمانی برای بهبود و تکمیل روند ایمپلنت دندان نیاز است؟ در جواب این سوال باید گفت که این مدت زمان بسته به شرایط هر شخص و نوع ایمپلنت او کاملا متغیر است.

اما نباید فراموش کرد که هر فرد می تواند با در نظر گرفتن چند نکته روند بهبودی و جوش خوردن ایمپلنت دندانی خود را به حداقل برساند. برای این که این مسائل را به بهترین شکل بررسی کنیم، بهتر است روند دریافت ایمپلنت دندان را به طور خلاصه از ابتدا مرور کنیم. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که با چالش های مرتبط مواجه هستید، تا انتها با ما همراه باشید.

ایمپلنت دندان چیست؟

اگر شما هم به هر دلیلی یک و یا چند دندان خود را از دست داده باشید، نام ایمپلنت دندان را شنیده اید. به طور ساده می توان ایمپلنت را ریشه ای برای دندان مصنوعی جایگزین فرد در نظر گرفت. این نکته بدین معنی است که بعد از قرار گرفتن ایمپلنت درون لثه فرد، دندان مصنوعی بر روی آن نصب می شود و این ایمپلنت وظیفه پشتیبانی و حمایت از این دندان را بر عهده دارد. حال ایمپلنت برای اینکه بتواند از دندان جایگزین به صورت کامل پشتیبانی کند نیاز دارد که با استخوان فک شخص پیوندی مناسب برقرار کند.

برای اینکه این پیوند با بهترین شرایط ممکن شکل بگیرد، عوامل متعددی باید در نظر گرفته شود که چه در کوتاه مدت و چه در بلند مدت این موضوع با خطر مواجه نشود. در واقع می توان به این صورت نتیجه گیری کرد که ادغام استخوانی ایمپلنت دندان با استخوان فک مهم ترین شاخصه ای است که در موفقیت آمیز بودن دریافت ایمپلنت تاثیرگذار است. برای بررسی بیشتر این موضوع، ابتدا روند دریافت ایمپلنت دندان را مرور خواهیم کرد.

ایمپلنت دندان

روند دریافت ایمپلنت دندان

ابتدایی ترین قدم برای دریافت ایمپلنت دندان، بررسی دقیق وضعیت دندان ها، لثه و استخوان فک شخص است. به این منظور احتمالا شما باید برای دندان پزشک خود عکس ایکس ری و یا سی تی اسکن تهیه کنید، تا شرایط دندان و استخوان فک شما به دقت بررسی شود. در اینجا دندان پزشک شما میزان ضخامت استخوان فک و جنس استخوان فک را بررسی کرده و اطمینان حاصل می کند که استخوان فک شما شرایط دریافت ایمپلنت را دارد.

در این مرحله اگر استخوان فک شرایط مناسبی را نداشته باشد، ممکن است به شما پیوند استخوانی پیشنهاد شود که در ادامه بیشتر آن را بررسی خواهیم کرد. یکی دیگر از مواردی که در این مرحله باید بررسی شود، وضعیت سلامت لثه شخص است. لثه شما برای دریافت موفقیت آمیز ایمپلنت دندان باید عاری از هر نوع بیماری باشد. در صورتی که لثه شخص این شرایط را نداشته باشد، دندان پزشک به درمان لثه فرد مورد نظر اقدام خواهد کرد. حال اگر شخص تمام شرایط لازم را برای دریافت ایمپلنت داشته باشد، برنامه جراحی به او اعلام خواهد شد و جراح مراحل این روند را با او مرور خواهد کرد. در ذیل این مراحل را به صورت میانی نام خواهیم برد.

  • در قدم اول جراح از بی حس کننده موضعی برای به حداقل رساندن درد در طول روند، استفاده خواهد کرد. در موارد خاصی ممکن است جراح از بیهوشی کامل استفاده کند که در این صورت این موضوع از ابتدا با شخص در میان گذاشته خواهد شد.
  • جراح یک شکاف در لثه ایجاد می کند تا استخوان فک که در زیر لثه قرار گرفته است، نمایان شود.
  • پس از شکافتن لثه، جراح یک سوراخ در استخوان فک فرد حفر می کند تا ایمپلنت را در آن قرار دهد.
  • بعد از قرار دادن ایمپلنت در استخوان فک، جراح شکاف ایجاد شده در لثه را بخیه زده و می بندد.

فارغ از این که شما از چه نوع ایمپلنتی استفاده کرده اید، باید انتظار میزانی از ناراحتی را بعد از اتمام روند جراحی داشته باشید. این ناراحتی می تواند شامل مواردی همچون ورم و یا درد باشد که ممکن است چند روز ادامه پیدا کنند. در اکثر موارد افراد پس از گذشت یک روز از اتمام جراحی به زندگی طبیعی خود بازگردند.

مراحل ایمپلنت دندان

ادغام استخوانی (جوش خوردن)

از این مرحله می توان به عنوان مهم ترین مرحله در روند بهبود افراد بعد از دریافت ایمپلنت دندانی نام برد. پس از این که ایمپلنت در استخوان فک فرد قرار گرفت، باید این ایمپلنت با استخوان فک پیوند برقرار کرده و ادغام پیدا کند. اهمیت این موضوع که استخوان فک شخص برای دریافت ایمپلنت باید شرایط مناسبی داشته باشد، در این مرحله نمایان می شود. از آن جایی که ایمپلنت تکیه گاه دندان جایگزین خواهد بود، باید تحمل تمام فشاری که بر روی دندان وارد می شود را داشته باشد و بتواند از آن پشتیبانی کند.

برای تحقق این امر ایمپلنت باید با استخوان فک پیوند ایجاد کند تا استخوان فک قابلیت پشتیبانی از آن را داشته باشد. به این منظور باید میزان کافی از استخوان، ایمپلنت را احاطه کرده باشد. هدف از پیوند استخوان در افرادی که استخوان فک مناسبی ندارند، ایجاد استخوان کافی برای احاطه ایمپلنت است تا ادغام استخوانی پس از دریافت ایمپلنت آن ها با خطر مواجه نشود. روند پیوند استخوان به این صورت است که قبل از شروع روند دریافت ایمپلنت، جراح با باز کردن لثه با ایجاد شکاف، یا با استفاده از استخوان قسمت دیگری از شخص و یا با استخوان مصنوعی، به تقویت کردن استخوان فک نقطه مورد نظر اقدام می کند.

پس از این که پیوند استخوان دندان با موفقیت به نتیجه رسید، روند دریافت ایمپلنت آغاز خواهد شد. روند ادغام استخوانی بعد از قرار گرفتن ایمپلنت در استخوان فک به طور متوسط بین ۲ تا ۶ ماه زمان خواهد برد. البته ممکن است در بعضی از اشخاص این روند زمان برتر شود که در صورت تحت نظر دندان پزشک بودن، جای نگرانی نخواهد بود. با این وجود که این زمان برای هر شخص کاملا متفاوت است در ادامه سعی می کنیم عوامل تاثیرگذار بر آن را بررسی کنیم.

عوامل موثر در زمان جوش خوردن ایمپلنت

در تعیین این که جوش خوردن ایمپلنت با استخوان فک به چه میزانی زمان نیاز دارد، عواملی موثر هستند که با اطلاع داشتن از آن ها می توانید کوتاه ترین زمان جوش خوردن ایمپلنت را تجربه کنید.

سطح ایمپلنت

جنس ایمپلنت و سطح آن در نوع واکنشی که بدن نسبت به آن نشان خواهد داد، موثر است. به طور اگر سطح ایمپلنت در زمان قرار گرفتن در استخوان فک به پروتئینی که در خون فرد وجود دارد، آغشته باشد، بدن ایمپلنت را به عنون یک شی خارجی شناسایی نمی کند و این موضوع می تواند به کوتاه تر شدن ادغام استخوانی بینجامد.

جنس ایمپلنت دندان

حجم استخوان

میزان استخوانی که ایمپلنت را احاطه کرده است، به طور مستقیم در مدت زمان ادغام استخوانی و جوش خوردن تاثیرگذار خواهد بود. به این منظور اگر حجم استخوان فک شما ناکافی است، حتما پیوند استخوان را مدنظر خود داشته باشید.

کیفیت استخوان

هر چه چگالی استخوان فک شخص بیشتر باشد، ایمپلنت می تواند پایداری بیشتری داشته باشد و در نتیجه مدت زمان کوتاه تری را برای ادغام استخوانی تجربه کند.

ارزیابی و برنامه ریزی

اهمیت انتخاب دندان پزشک و جراح در اینجا بیش از پیش نشان داده خواهد شد. این نکته یکی از مهم ترین عواملی ست که می تواند در مدت زمان ادغام استخوانی و جوش خوردن ایمپلنت شخص تاثیر گذار باشد. طبق تحقیقات هر چه ارزیابی دقیق تری از وضعیت فردی که به ایمپلنت نیاز دارد صورت بگیرد، روند دریافت ایمپلنت او موفق تر و سریع تر خواهد بود. نوع و ابعاد ایمپلنتی که برای هر شخص مورد استفاده قرار می گیرد، کاملا متغیر است و هر چه مدل و سایز ایمپلنت با دقت بیشتری مورد انتخاب قرار بگیرد، روند بهبودی و عملکرد بهتری مورد انتظار خواهد بود. دیگر نکته ای که در اینجا اهمیت بسیاری دارد، مهارت جراح است. هر چه ایمپلنت با مهارت بیشتری در استخوان فک قرار بگیرد، شخص دریافت کننده روند ادغام استخوانی کوتاه تری را تجربه خواهد کرد.

مصرف دخانیات و الکل

مصرف دخانیات میزان و تمرکز جریان خونی که توسط مویرگ ها به نقطه مورد نظر منتقل می شوند را کاهش می دهد که این امر به طولانی تر شدن روند ادغام استخوانی میانجامد. مصرف دخانیات و الکل روند بهبود بافت های نرم را به تعویق انداخته و شانس ایجاد عفونت را افزایش می دهند.

سیستم دفاعی بدن

سیستم دفاعی بدن هر شخص نقش مهمی را در روند بهبودی ایفا می کند. به عنوان مثال اگر شما به دیابت مبتلا باشید، سیستم دفاعی تحت خطری دارید و اگر شرایط بیماری خود را تحت کنترل نداشته باشید روند بهبودی و حتی موفقیت آمیز بودن آن مورد تهدید قرار خواهد گرفت. اگر به بیماری های زمینه ای مرتبط مبتلا هستید بهتر است قبل از شروع روند دریافت ایمپلنت دندان، پس از مشورت با متخصصین، شرایط بیماری خود را تحت کنترل کامل قرار دهید.

رعایت بهداشت دهان و دندان

استفاده از مسواک، نخ دندان و دهان شویه ضدباکتری، روند بهبودی شما را سرعت بخشیده و شانس موفقیت آمیز بودن نتیجه را افزایش خواهند داد.

مراقبت ایمپلنت دندان

نصب تکیه گاه (abutment)

  Abutment و یا تکیه گاه در واقع واسطه ای است که در بین ایمپلنت و دندان مصنوعی قرار می گیرد و این دو را به یکدیگر متصل می کند. این تکیه گاه احتمالا در یک مرحله جداگانه روی ایمپلنت شخص قرار خواهد گرفت.

نصب دندان

زمانی که روند بهبودی کامل شود، دندان جایگزین باید در جای خود قرار بگیرد. در این مرحله دندان پزشک از نقطه مدنظر قالب گیری ایمپلنت می کند و آن را برای ساخت دندان به لابراتور ارسال خواهد کرد. پس از ساخت دندان، بعد از قرار دادن آن بر روی ایمپلنت، دندان پزشک از این موضوع اطمینان حاصل خواهد کرد که شخص احساس راحتی کامل با دندان خود داشته باشد و به هیچ عنوان دندان جایگزین برای شخص آزاردهنده نباشد. این دندان جایگزین ظاهری کاملا طبیعی خواهد داشت و با دندان های شما هماهنگ خواهد بود. اگر بعد از نصب دندان با موارد زیر رو به رو شدید، دندان پزشک خود را مطلع کنید.

  • ناراحتی ممتد
  • خون ریزی
  • ورم
  • درد شدید
  • گاز زدن نامساوی

مطمئن شوید که به صورت منظم برای معاینه به دندان پزشک خود مراجعه کنید.

اشخاص باید در هر مرحله از روند دریافت ایمپلنت دندان نکاتی را مدنظر خود داشته باشند تا با رعایت این نکات در نهایت بهترین نتیجه را به دست بیاورند. مهم ترین عواملی که در این بین تاثیر گذار هستند، رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان و معاینه منظم توسط دندان پزشک است. این دو را فراموش نکنید. برای شما روزهایی پر از لبخند و سلامتی را آرزومندیم.

منبع: Healthline.com 

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.